گوگل امروز به توسعه دهندگان اپلیکیشن اندروید هدیه ای برای روز ولنتاین در قالب اولین پیش نمایش اندروید 13 برای توسعه دهندگان ارائه کرد. مهم است که توجه داشته باشید که این صرفا یک نگاه اولیه به سیستم عامل آینده است و فقط برای توسعه دهندگان در نظر گرفته شده است. اولین نسخه بتا که برای عموم آماده می شود باید در ماه آوریل ارائه شود، در حالی که انتشار نهایی اندروید 13 برای مدتی بعد از جولای برنامه ریزی شده است.

برای بررسی کل جدول زمانی منتشر شده توسط گوگل، باید منتظر دومین پیش‌نمایش توسعه‌دهنده در ماه آینده باشیم، سپس نسخه بتا در آوریل و یکی در ماه مه، سپس دو نسخه با "Platform Stability" (نامزدهای انتشار، همانطور که سایر شرکت‌ها آنها را نامیده می‌شوند) در ژوئن منتظر باشیم. و جولای 

حالا بیایید ببینیم چه چیزی جدید است. با تمرکز مجدد بر حریم خصوصی و امنیت در هسته، Android 13 یک انتخابگر عکس سیستم جدید را به عنوان روشی استاندارد و بهینه برای اشتراک‌گذاری ایمن تصاویر محلی و مبتنی بر ابر ارائه می‌کند. این برنامه کاری را که انتخابگر سند Android انجام می‌دهد - به شما امکان می‌دهد بدون نیاز به مجوز برنامه برای مشاهده همه رسانه‌های دستگاه، فایل‌ها را به اشتراک بگذارید - به انتخاب عکس‌ها و ویدیوها نیز بسط می‌دهد. این در نهایت باید از طریق به‌روزرسانی‌های Google Play برای همه دستگاه‌های دارای Android 11 و بالاتر (به استثنای Android Go) به «کاربران Android بیشتری» تبدیل شود.


صحبت از به‌روزرسانی‌های Google Play، با اضافه شدن ماژول‌های جدید به این مکانیسم به‌روزرسانی، «بیشتر اندروید» را پوشش می‌دهد.

در مرحله بعد، برنامه‌ها می‌توانند بدون نیاز به مجوز مکان، دستگاه‌های اطراف را از طریق Wi-Fi کشف کرده و به آن‌ها متصل شوند. فرآیند افزودن کاشی های سفارشی به تنظیمات سریع با یک API جدید و همچنین یک گفتگوی سیستم جدید ساده می شود که به شما امکان می دهد یک کاشی را از داخل یک برنامه اضافه کنید. 


موتور رنگی که به‌صورت پویا تنظیم می‌شود، در Android 13 به همه نمادهای برنامه‌ها گسترش می‌یابد، نه فقط آیکون‌های Google. البته، توسعه دهندگان باید آیکون های سازگار برای برنامه های خود را برای این کار ارائه کنند. این نمادهای سفارشی ابتدا در پیکسل ها در دسترس خواهند بود، اما گوگل قول می دهد که با شرکای سازنده دستگاه خود همکاری کند تا آنها را به گوشی های بیشتری بیاورد. 

شما همچنین در Android 13 ترجیح زبان هر برنامه را دریافت می‌کنید که باید به خوبی برای کاربران چند زبانه مناسب باشد.

گر توسعه‌دهنده هستید و علاقه‌مند به آزمایش این بیلد اندروید 13 هستید، می‌توانید یک تصویر سیستمی را روی 

Pixel 6 Pro، Pixel 6، Pixel 5a 5G، Pixel 5، Pixel 4a 5G، Pixel 4a، Pixel 4 XL، فلش کنید. یا Pixel 4. این ساختار دارای برچسب TPP1.220114.001 است.