غول چینی با معرفی این سیستم عامل اعلام کرد که قصد دارد یک اکوسیستم یکپارچه برای محصولات خود ایجاد کند.به گزارش " ایلیا آنلاین" به نقل از دیجیاتو، شیائومی در تاریخ 4 ابان 1402 به‌صورت رسمی از سیستم عامل HyperOS رونمایی کرد که روی دستگاههای بسیار زیادی از جمله گوشی‌ های هوشمند و تبلت‌ ها نصب می‌ شود. غول چینی با معرفی این سیستم عامل اعلام کرد که قصد دارد یک اکوسیستم یکپارچه برای محصولات خود ایجاد کند.


شیائومی سیستم عامل انعطاف پذیر و قابل دسترسی را ارائه کرده است، زیرا می‌ توان آن را روی دستگاه‌ هایی با حداقل 64 کیلوبایت و حداکثر 24 گیگابایت نصب کرد. با این وجود، طبق ادعا شیائومی بیش از 200 دستگاه می‌توانند از آن پشتیبانی کنند.


نکته قابل‌ توجه دیگری که باید به آن اشاره کرد، حجم سیستم عامل HyperOS شیائومی است. همانطور که در تصویر بالا قابل مشاهده است، این سیستم عامل فقط 8.75 گیگابایت از فضای گوشی شما را اشغال خواهد کرد که با این وجود از رقبای خود مانند iOS نیز سبک‌تر است.عملکرد سیستم عامل HyperOS چگونه است؟


غول چینی همچنین ادعا کرده که HyperOS از اندروید سریع‌تر است. طبق ادعای این شرکت، در گوشی‌های بالارده میانگین تاخیر برای وظایف مهم 13.2 درصد کمتر شده و در بهترین حالت به 70.3 درصد می‌رسد. به گفته شیائومی این سیستم عامل در زمینه زیر عملکرد بهبودیافته‌ای را ارائه می‌کند:

  • مدیریت حافظه: راه‌اندازی و فعالیت‌های پس‌زمینه سریع‌تر
  • سیستم فایل: سیستم عامل تضمین می‌کند که دستگاه همیشه تازگی داشته باشد
  • سیستم شبکه: حل مشکلات تأخیر و قطع شبکه در سناریوهای مختلف
  • زیرسیستم گرافیکی


شیائومی همچنین اپ Gallery سیستم عامل خود را به قابلیت‌های هوش مصنوعی مجهز کرده است تا مانند گوشی‌های پیکسل گوگل کاربران بتوانند تصاوی خود را ویرایش یا اصلاح کنند. تصویری از Control Centre این سیستم عامل نیز در طول رویداد شیائومی نمایش داده است که تقریباً مانند ترکیب MIUI و iOS به نظر می‌رسد.


ویژگی قابل‌توجه دیگر این سیستم عامل HyperMind نام دارد که در حال حاضر به‌صورت بتا منتشر شده است و یک فریم‌ورک برای لوازم خانگی هوشمند محسوب می‌شود. HyperMind همچنین به‌عنوان یک دستیار نیز می‌تواند وظایفی مانند خاموش‌کردن چراغ‌های منزل یا پخش‌کردن موسیقی و تهویه هوای خانه را انجام دهد.


امنیت

شیائومی در HyperOS از سیستم امنیتی جدید اختصاصی به نام TEE استفاده کرده که محتوا‌های حساس را به طور جداگانه پردازش می‌کند. این سیستم همچنین دسترسی‌های اینترنت را به طور شفاف در اختیار کاربران قرار می‌دهد. به طور کلی، هر اتصال به دستگاه با شفافیت کامل از نظر امنیت همراه خواهد شد


قابلیت‌های هوش مصنوعی

به گفته شیائومی HyperOS دارای یک سیستم هوش مصنوعی برای انجام عملکردهای مختلفی است:

  • Xiaoai Input Assistant: ایجاد متن با هوش مصنوعی
  • WPS Shoots Easily: قابلیت تشخیص سریع متن موجود در اسناد از عکس‌ها
  • AI Wonderful Painting: تبدیل طرح‌ها به نقاشی‌های زیبا
  • AI Image Search: امکان جستجو تصاویر براساس دستورات زبان طبیعی


زمان عرضه HyperOS ؟

به گفته شیائومی، HyperOS از 13 سال پیش و زمان ایجاد MIUI در حال تکامل بوده است، اما تحقیق‌ و‌ توسعه فعال روی ان از 7 سال پیش آغاز شده است. این سیستم عامل از دسامبر 2023 برای گوشی‌ های چینی منتشر خواهد شد و نسخه جهانی آن در سه ماهه اول 2024 منتشر می‌ شود.