مهندسان MIT در جدیدترین دستاورد خود نوعی بتن تولید کرده‌ اند که قادر به ذخیره انرژی است و می‌ تواند جاده‌ ها را تبدیل به شارژر های برقی کند. این بتن می‌ تواند یک موهبت مقرون به صرفه در استفاده از انرژی‌ های تجدید پذیر باشد.به گزارش " ایلیا انلاین" به نقل از دیجیاتو، ممکن است دور از ذهن به نظر برسد، اما به لطف پیشرفت‌ های اخیر، محققان MIT موفق به تولید چنین بتنی شده‌ا ند. آینده‌ای را تصور کنید که در آن پنل‌های خورشیدی روی پشت بام خانه انرژی تولید می‌ کنند و انرژی تولید شده در دیوارها یا پایه‌ های بتنی خانه ذخیره می‌ شود. ساختار این بتن به نوعی است که انرژی را می‌ تواند به نحوی خلاقانه در ترکیب مواد معمول خود ذخیره کند.


طبق محاسبات انجام شده، یک بلوک بتن مذکور به ابعاد 45 متر مکعب قادر است 10 کیلووات ساعت انرژی را در خود ذخیره کند که معادل میزان انرژی مصرفی یک خانواده 4 نفره است.


در این ساختار جدید، بتن با کربن سیاه و آب ترکیب شده است. کربن سیاه پودر سیاه رنگی است که حدود 2000 سال پیش از آن به عنوان جوهر برای نوشتن استفاده می‌شد. این ترکیب سبب می‌شود تا بتن حاصل تبدیل به یک مخلوط با توانایی حمل بار الکتریکی شود. به اصطلاح گفته می‌شود که این ماده ابرخازن شده است.مزایای استفاده از این بتن چیست؟

یک مزیت کلیدی چنین بتنی نسبت به باتری‌ ها که با تبدیل انرژی شیمیایی به انرژی الکتریکی کار می‌ کنند، این است که ابر خازن‌ ها در طول زمان تخریب نمی‌ شوند یا توانایی نگهداری شارژ را از دست نمی‌ دهند. از سوی دیگر، کربن سیاه از اجزای فلزی کمیاب باتری مثل کبالت و لیتیوم ارزان‌ تر است و تولید این بتن نسبت به تولید باتری بسیار مقرون به صرفه‌ تر است. از سوی دیگر، نیاز به استخراج معدن نیست و همین به حفظ محیط زیست کمک می‌کند، زیرا حفاری معدن یک فرآیند تخریب محیط زیست است.


به گفته محققان، علاوه بر تامین انرژی، می‌ت وان از این ماده برای تکمیل یا تقویت توربین‌ های بادی استفاده کرد. علاوه بر آن، اگر بتوان جاده‌ ها را با کمک این بتن ساخت، می‌ توان آن را تبدیل به یک شارژر کرد که انرژی خورشیدی را مستقیما به خودروهای الکتریکی درحال حرکت تحویل می‌ دهد و آن‌ ها را شارژ می‌ کند.


محققان در این مطالعه دریافتند که خازن‌ های انرژی متصل به بتن بسته به نوع دستگاه می‌ توانند به سرعت و یا به صورت آهسته تخلیه شوند. این امر اثر متغیرهای غیرقابل کنترل مانند باد و نور خورشید را کاهش می‌ دهد و امکان ایجاد یک جریان ثابت برق تجدید پذیر در همه زمان‌ ها را فراهم می‌ کند.


این تیم پس از انجام آزمایش‌ های اصلی، در تلاش است تا اولین نمونه خود را آماده کرده و در 18 ماه آینده معرفی کند. امیدواریم پیش از آنکه اوضاع سوخت‌ های فسیلی به مرحله خطر برسد، بتوانیم از چنین تکنولوژی ارزشمندی به صورت گسترده بهره ببریم.