گوگل دومین پیش‌نمایش توسعه‌دهندگان اندروید 13 را نیز منتشر کرد که ویژگی‌ها و تغییرات جدیدی را برای دستگاه‌هایی با نمایشگر بزرگ‌تر مانند تبلت و گوشی‌های تاشو و همچنین رایانه‌های شخصی شامل می‌شود.

به‌روزرسانی اخیر اندروید 12L مانند سیستم عامل‌های دسکتاپ ویندوز یا مک او‌اس، یک تسکبار یا نوار وظیفه را به پایین برخی از دستگاه‌های بزرگ، مانند تبلت‌ها و گوشی‌های تاشو اضافه کرد که در اندروید 13 نیز وجود دارد. حالا به گزارش یکی از مهندسین Esper در توییتر، گوگل آیکون اپ دراور را به این نوار اضافه کرده است.

طبق تصاویر ارائه شده، این قابلیت به کاربران اجازه می‌دهد تا بدون بازگشت به صفحه اصلی یا درخواست از دستیار صوتی گوگل، برنامه جدید دیگری را باز کنند.

در دومین پیش‌نمایش توسعه‌دهندگان اندروید 13 همچنین قابلیت‌هایی مانند API تبدیل متن جدید برای زبانی‌هایی مانند ژاپنی، MIDI 2.0، فونت‌های COLR، بلوتوث LE Audio و تغییرات دیگری در دسترس کاربران قرار گرفته است.

بهبود عملکرد اندروید 13 در رایانه‌های شخصی


از سوی دیگر، گوگل تلاش کرده تا تجربه اندروید 13 در رایانه‌های شخصی را نیز بهبود بخشد و این تسکبار را به کامپیوترهای کاربران نیز اضافه کرده تا بتوانند برای باز کردن نوتیفیکیشن‌ها و پنل تنظیمات سریع از آن استفاده کنند. طراحی جدید طبق تصویر به اشتراک گذاشته شده، شباهت زیادی به اندروید Honeycomb 3.0 دارد، با این تفاوت که نسخه‌های قبلی، برنامه‌های باز کاربران را در تسکبار پایین صفحه نشان نمی‌داد.

همچنین در نسخه پیش‌نمایش توسعه‌دهندگان جدید اندروید 13 ظاهرا تمام برنامه‌ها به صورت پیش‌فرض در حالت چند پنجره‌ای باز می‌شوند و گوگل دیگر برای پوشاندن کامل صفحه آن‌ها را به صورت کشیده نشان نمی‌دهد.

تغییرات جدید برای افرادی که اندروید را روی رایانه‌های شخصی خود اجرا می‌کنند مفید خواهد بود اما باید دید که گوگل آن‌ها را در نهایت برای تبلت‌ها نیز منتشر خواهد کرد یا خیر. غول کره‌ای اخیرا تبلت پرچمدار 14.6 اینچی گلکسی تب S8 اولترا را به بازار عرضه کرده که مطمئنا می‌تواند از تغییرات طراحی در نظر گرفته شده برای رایانه‌های شخصی بهره‌مند شود.


از جمله ویژگی‌های دیگر این نسخه از اندروید 13 می‌توان به مجوز دسترسی به نوتیفیکیشن‌ها و روش جدیدی برای اطلاع رسانی مصرف بیش از حد اپ‌ها در پس زمینه از باتری اشاره کرد.