طبق گزارش یک نشریه آلمانی، شرکت خودروسازی آلمانی فولکس واگن در حال مذاکره با هواوی برای خرید بخش خودرو خودران نوپای آن به ارزش میلیاردها یورو است. در این صورت احتمالا به‌زودی در صنعت خودرو خودران شاهد پیوند دو شرکت شناخته شده خواهیم بود.

هرچند هواوی و فولکس‌واگن چین هنوز درباره این موضوع بیانیه‌ای منتشر نکرده‌اند، اما معامله بالقوه بین آن‌ها در صنعت خودرو اتفاق مهم و بزرگی خواهد بود.

واحد خودران هواوی که در سال 2019 آغاز به کار کرد زیر مجموعه تجهیزات مخابراتی و واحد تجاری «راهکار خودرو هوشمند» غول فناوری قرار می‌گیرد. تاسیس این بخش باعث شد تا برخی کارشناسان در این رابطه سوال داشته باشند که آیا غول چینی قصد دارد خودروهای خود را وارد بازار کند یا خیر. با این وجود هواوی چندین بار برنامه تولید را رد کرده و گفته است که می‌خواهد «بوش چین» یا تامین کننده قطعات برندهای خودرو باشد.


هواوی تاکنون نیز به این استراتژی پایبند بوده است. سال گذشته، این شرکت مستقر در شنژن چین با همکاری شرکت بایک از خودروی Arcfox Alpha S رونمایی کرد که از سیستم عامل هارمونی پشتیبانی می‌کند.

با وجود فولکس واگن، هواوی می‌تواند جاه‌طلبی و برنامه‌های خود در زمینه فناوری خودران را با سرعت بیشتری پیش ببرد. فولکس‌واگن در سال 2020 اعلام کرد که چین بزرگترین بازار محصولات آن‌ها محسوب می‌شود و جای تعجبی وجود ندارد که به دنبال شریک چینی خود باشد.

با این حال خرید کسب و کار رانندگی خودران هواوی چندان ارزان نخواهد بود. بخش خودروهای هوشمند این شرکت قصد داشت تا در سال 2021 به طور کلی 1 میلیارد دلار برای تحقیق و توسعه هزینه کند. همچنین از جمله اهداف این بخش می‌توان به ایجاد یک تیم تحقیق و توسعه عظیم با 5000 پرسنل اشاره کرد که بیش از 2000 نفر از آن‌ها فقط روی فناوری رانندگی خودران تمرکز دارن