ابراهیم رئیسی با حضور در مجلس شورای اسلامی از جبران کمبود خودرو با واردات مدل‌های خارجی سخن گفت.به گزارش " ایلیا انلاین" به نقل از مجله پدال ، سال ۱۴۰۱ برای از سرگیری واردات خودروهای خارجی تعیین شده بود اما با گذشته ۱۰ ماه، هنوز یک مدل صفر کیلومتر غیر چینی تحویل خریدار ایرانی نشده است. این شرایط درحالی دنبال می‌ شود که بسیاری از مردم از طبقه‌ ی متمول جامعه، حتی واردات با تعرفه‌ های سنگین مشابه سال ۱۳۹۶ را قبول کرده‌ اند؛  چراکه منجر به کاهش قیمت خودروهای دست دوم موجود در بازار می‌ شود.هم‌اکنون کراس‌ اورهای کره‌ای با عمر بیش از ۱۰ سال، ۲ تا ۳ میلیارد تومان قیمت دارند که معادل ۶۰ تا ۷۰ هزار دلار امریکا است. چنانچه خودروهای خارجی با تعداد انبوه و قیمت ۲۵ تا ۳۰ هزار دلار وارد ایران شوند و دولت نیز مالیات و عوارض سال‌های قبل را دریافت کند، هزینه خرید یک مدل صفر کیلومتر ژاپنی یا کره‌ ای برای مصرف‌ کننده‌ی ایرانی، ۲ تا ۲/۵ میلیارد تومان خواهد بود. همین شرایط، برای بسیاری از خودروهای باکیفیت دنیا که قیمت ۱۵ تا ۲۰ هزار دلار داشته باشند نیز وجود دارد. قیمت تویوتا یاریس و کیا ریو در بازار امارات، حدود ۱۶ هزار دلار است.ایجاد تعادل در بازار خودرو، چندان پیچیده نیست. آنچه مسلم به نظر می‌رسد، حمایت همه جانبه‌ی دولت از ایران خودرو، سایپا و دیگر شرکت‌های مونتاژکار فعال در ایران است. طبیعتا با حضور خودروهای صفر کیلومتر وارداتی، حتی اگر قیمت ۱/۵ تا ۳ میلیارد تومان داشته باشند، بخش بزرگی از مدل‌های چینی مونتاژ ایران با کاهش تقاضا مواجه خواهند شد و عطش خریدار برای هایما و تیگو و فیدلیتی فروکش خواهد کرد.


صبح امروز ابراهیم رئیسی برای دفاع از بودجه ۱۴۰۲ به مجلس شورای اسلامی رفت. او در سخنانی به دفاع از بودجه پرداخت و وعده کاهش قیمت دلار و طلا داد. همچنین راجع به نابسامانی بازار خودرو گفت:

تولید خودرو مد نظر است و کمبود‌ها با واردات جبران می‌شود. البته اساس کار توجه به تولید خودرو با کیفیت است.

دولت در زمینه مسکن، معیشت، خودرو و سلامت برنامه کوتاه مدت دارد که حتما وضعیت در آینده نزدیک متفاوت خواهد شد. دشمن دنبال ایجاد ناامیدی است، اما تلاش دولت باید برای ایجاد امید برای مردم باشد. پیام دولت و مجلس باید پیام امیدبخشی به مردم باشد. دشمن دنبال ایجاد تردید و یاس در دل مردم است و تمام تصمیمات ما باید ایجاد امید باشد. دولت در این چهار زمینه، برنامه بلند مدت هم دارد.