سیستم ioTrailer اولین سیستم هوشمند سازی خودروهای کار و تجاری است که توسط شرکت ” شتاب سیستم ” معرفی شده و امکانات منحصر بفردی را ارائه می دهد.
به گزارش " ایلیا انلاین " به نقل از  پایگاه خبری اسب بخار، یکی از محصولاتی که در نمایشگاه تبریز و در غرفه ویرا دیزل نظر بسیاری از علاقه مندان را به خود معطوف کرده بود، کامیونت شش تن ویرا بود که به عنوان اولین کامیونت هوشمند بازار معرفی شد. سیستم هوشمند سازی این کامیونت توسط شرکت " شتاب سیستم " توسعه داده شده و شرکت "مشاوران سیستم جهانی" دانش فنی آن را ارائه داده است. این کامیونت ویژگی هایی دارد که در هیچکدام از محصولات مشابه آن نمی بینید. این شرکت سیستم اولین تریلی هوشمند برای ماموت و اولین کشنده هوشمند را هم پیشتر برای پیلسان توسعه داده بود. همچنین این شرکت هوشمند سازی ناوگان شرکت های کاله و اسپیدی را هم انجام داده است و در حال حاضر ناوگان این شرکت ها به وسیله این سیستم هوشمند پشتیبانی می شود.


سرآغاز کامیونت و تریلی هوشمند در ایران

هوشمند سازی خودروهای تجاری و تریلرها همزمان با پیشرفت تکنولوژی در دستور کار قرار گرفت و شرکت «مشاوران سیستم جهانی» در رویداد استارتاپی سال ۱۳۹۸ که در بین ۸۰ شرکت کننده برگزار شد، ایده شرکت مشاوران سیستم جهانی به عنوان ایده برتر انتخاب شد که نتیجه آن تاسیس شرکت شتاب سیستم جهانی با سرمایه گذاری شتاب تک ماموت بوده است.


اولین اقدام و گام مهم این شرکت، هوشمندسازی تریلرها و تولید تریلر هوشمند بوده که اولین تریلر هوشمند «دنیای ماموت» و اولین کشنده پیلسان و اولین کامیونت ویرا نیز ایده شرکت مشاوران سیستم بوده که با حمایت دنیای ماموت اجرایی شده است.

پیاده سازی و نصب آپشن های هوشمند بر روی تریلرها و کشنده ها رسالت اصلی شتاب سیستم است که موجب سهولت رانندگی و استفاده روزافزون از امکانات دیجیتال در صنعت لجستیک جاده‌ ای می‌ گردد.


محصولات شتاب سیستم


شرکت شتاب سیستم در نمایشگاه خودروی تبریز دو دستگاه را برای هوشمند سازی خودروهای کار و تجاری ارائه می داد. دو دستگاه ioTrailer یا ioTruck و GPS دو دستگاهی بودند که به وسیله آن ها هوشمند سازی این تریلی، کشنده و کامیونت ها انجام می شود. دستگاه ioTrailer یک محصول کاملا فناورانه است که توسط شرکت دانش بنیان شتاب سیستم بر مبنای اینترنت اشیا توسعه داده شده و می تواند بسیار برای ناوگان ها کارآمد و مفید باشد.


برای آن که بیشتر با قابلیت های ioTrailer آشنا شوید باید بدانید که این سیستم قابلیت مانیتورینگ چه اطلاعاتی را دارد. این سیستم می تواند میزان وزن بار، کنترل محور عقب، سرویس های دوره ای، مسیریابی و تطبیق هواشناسی، موقعیت یابی جغرافیایی و حصار جغرافیایی، مانیتورینگ دما و رطوبت یخچالی، کنترل ارتفاع تریلی، نمایش فشار باد و دمای لاستیک ها و… را ثبت می کند و انتقال می دهد. این یعنی تمامی این اطلاعات هم برای راننده قابل ارائه است و هم به مرکز ناوگان منقل می شود.


مزایای هوشمند سازی شتاب سیستم 

این سیستم هوشمندسازی در خودروهای کار و تجاری مزایای خوبی برای راننده و ناوگان دارد. سیستم به دیاگ متصل شده و به نوعی دیاگ آنلاین را به شرکت و راننده می دهد. راننده می تواند از طریق یک نرم افزار به این دستگاه متصل شود. این سیستم می تواند به اطلاعات کلی کشنده و یا کامیونت دسترسی داشته باشد. این سیستم سرویس های دوره ای را به راننده یادآوری می کند و در تریلی ها می تواند امکانات خوبی را به راننده برای سهولت در استفاده بدهد.

اما مزایای مهم تر برای ناوگان شرکت ها است. با قابلیت هایی که سیستم ioTrailer شرکت شتاب سیستم به سازمان ها می دهد می توان نظارت و ردیابی تریلی، مدیریت های ماموریت، ثبت و بایگانی اطلاعات، یادآوری موارد فنی خودروهای ناوگان و… را انجام داد. دقت کنید که این اطلاعات برای سازمان ها حیاتی هستند؛ چراکه در کنار اطلاعات فنی و امنیتی، می تواند به سازمان رفتار و قانونمند بودن راننده را هم گزارش دهد. در نتیجه با داشتن این سیستم سازمان می تواند رانندگان و خودروهای خود را به خوبی ارزیابی کند و با داشتن اطلاعات مالی ریالی در زمینه لوجستیک، این سیستم حتی می تواند در زمینه بهینه سازی هزینه ها هم بسیار برای سازمان ها موثر باشد.


موقعیت یاب یا GPS شتاب سیستم بر مبنای سرورهای داخل ایران به صورت ماهواره ای و سیم کارتی (رومینگ) فعال می شود. اکثر GPS های دیگر موجود در ایران بر مبنای سرورهای خارجی بوده و در صورت اعمال تحریم های بیشتر می تواند از دسترس خارج شود. اما GPS شتاب سیستم از این نظر همیشه متصل خواهد بود.