به گفته مدیر سامانه طرح یکپارچه فروش خودرو، مرحله سوم عرضه اتومبیل‌ در شهریور ماه برگزار می‌ شود. بنابراین پس از اسفند 1401 و خرداد 1402، سومین مرحله عرضه یکپارچه خودرو در شهریور ماه 1402 برگزار خواهد شد.بنابر اعلام مدیر سامانه یکپارچه، در شهریور ماه 1402 ابتدا فرصت ویرایش خودرو برای متقاضیان مرحله دوم مهیا می‌ شود. طی این مرحله افرادی که خودرو به آن‌ ها تخصیص داده نشده یا کسانی که موعد تحویل خودرو آن‌ ها در سال 1403 اعلام شده است، می‌ توانند خودروهای جایگزین را انتخاب کنند. پس از آن نیز ثبت‌ نام مرحله سوم این سامانه آغاز خواهد شد. گزینه ویرایش از روزهای پایانی مردادماه در سامانه قابل مشاهده بود؛ با این‌ حال، برای فعال‌ شدن آن بایستی مدتی را صبر کرد.


نگاهی به مرحله اول و دوم طرح یکپارچه فروش خودرو


تاکنون دو مرحله از طرح یکپارچه فروش خودرو برگزار شده است که طی آن حدود سه میلیون نفر متقاضی خرید خودرو بوده‌ اند. در مرحله اول که اسفندماه 1401 برگزار شد، حدود یک میلیون نفر ثبت‌ نام کردند که عمده آن‌ ها خواهان خرید محصولات ایران‌ خودرو بودند. پس از برگزاری مرحله اول، ظرفیت فروش ایران‌ خودرو تکمیل شد، از‌ این‌ رو ایران‌ خودرو در نوبت دوم حضور داشت.

نوبت دوم سامانه یکپارچه با استقبال گسترده‌ تر مشتریان همراه بود و حدود دو میلیون نفر در آن ثبت‌ نام کردند. با این‌ حال، تعداد شرکت‌ ها و همچنین خودروهای عرضه‌ شده در این طرح نسبت به مرحله اول کاهش چشمگیری یافت. ظرفیت فروش دیگر خودروساز بزرگ، یعنی سایپا نیز در این مرحله تکمیل شد و حتی گزینه انتخاب برخی خودروهای مونتاژی چینی نیز با موعد تحویل سال 1403 در اختیار متقاضیان قرار گرفت.

حاصل این نوع از تخصیص خودرو به مشتریان، انصراف گسترده آن‌ها بوده است. بنابر اعلام مدیر سامانه یکپارچه، 50 درصد از متقاضیان خرید خودروهای سایپا طی ماه‌ های اخیر انصراف داده‌ اند. آمار انصراف در بحث خودروهای مونتاژی اعلام نشده است اما براساس شرایط بازار، احتمال می‌ رود با موج بزرگ‌ تری از انصراف در بخش خودروهای مونتاژی روبه‌ رو باشیم.