متقاضیان طرح سامانه یکپارچه فروش خودروهای داخلی که حساب وکالتی آن ها تایید شده است، می توانند از امروز جمعه مورخ ۲۶ اسفند، تا یکشنبه ۲۸ اسفند ۱۴۰۱ نسبت به انتخاب خودروی مورد نظر جهت تکمیل فهرست اولویت بندی اقدام کنند. در حال حاضر ۴۶ مدل خودروی داخلی و مونتاژی در این طرح قابلیت خرید را دارند.به گزارش  "ایلیا انلاین" ، در حال حاضر ۹ خودروساز کشور در این طرح فروش حضور دارند. ایران خودرو، سایپا، بهمن موتور، فردا موتورز، کرمان موتور، مدیران خودرو، صنایع خودروسازی ایلیا، آرین پارس موتور و مکث موتور محصولات مختلف خود را در قالب طرح فروش عادی و طرح فروش جوانی جمعیت عرضه می کنند. متقاضیانی که در روزهای گذشته حساب وکالتی آن ها تایید شده است، از ۲۶ اسفند ۱۴۰۱ می توانند با مراجعه به وبسایت esalecar.ir خودروی مورد نظر خود را انتخاب کنند و پس از آن، فهرست اولویت بندی بر اساس حجم تقاضا و قرعه کشی اعلام می شود.


فهرست خودروهای اعلام شده برای عرضه در سامانه فروش یکپارچه به شرح زیر است:

ردیف
شرکت عرضه کننده
نام محصول
طرح فروش عادی
طرح فروش جوانی جمعیت
۱
ایران خودرو
پژو ۲۰۷i با پیشرانه TU3
دارد
دارد
۲
ایران خودرو
پژو ۲۰۷i دنده ای
دارد
دارد
۳
ایران خودرو
پژو ۲۰۷i اتوماتیک ۶AT
دارد
دارد
۴
ایران خودرو
دنا پلاس
دارد
دارد
۵
ایران خودرو
دنا پلاس توربو دنده ای
دارد
دارد
۶
ایران خودرو
دنا پلاس توربو اتوماتیک
دارد
دارد
۷
ایران خودرو
سورن پلاس دوگانه سوز
دارد
دارد
۸
ایران خودرو
سورن پلاس بنزینی
دارد
دارد
۹
ایران خودرو
وانت آریسان ۲
دارد
دارد
۱۰
ایران خودرو
هایما S5
دارد
دارد
۱۱
ایران خودرو
هایما S7 پلاس
دارد
دارد
۱۲
ایران خودرو
تارا دنده ای
ندارد
دارد
۱۳
ایران خودرو
تارا اتوماتیک
ندارد
دارد
۱۴
ایران خودرو
پژو پارس XU7P
دارد
دارد
۱۵
ایران خودرو
پژو پارس XU7P ELX
دارد
دارد
۱۶
ایران خودرو
پژو پارس XU7P سفارشی
دارد
دارد
۱۷
سایپا
شاهین G
دارد
دارد
۱۸
سایپا
کوییک آر دنده ای
دارد
دارد
۱۹
سایپا
کوییک آر اتوماتیک
دارد
دارد
۲۰
سایپا
کوییک S
دارد
دارد
۲۱
سایپا
کوییک اتوماتیک
دارد
دارد
۲۲
فردا موتورز
FMC SX5
دارد
دارد
۲۳
فردا موتورز
FMC T5
دارد
دارد
۲۴
فردا موتورز
FMC سوبا M4
دارد
دارد
۲۵
آرین پارس موتور
لاماری ایما
دارد
دارد
۲۶
مکث موتور
تیارا
دارد
دارد
۲۷
صنایع خودروسازی ایلیا
دایون Y5
دارد
دارد
۲۸
کرمان موتور
جک J4
دارد
دارد
۲۹
کرمان موتور
جک S3
دارد
دارد
۳۰
کرمان موتور
جک S5
دارد
دارد
۳۱
کرمان موتور
KMC J7
دارد
دارد
۳۲
کرمان موتور
KMC T8
دارد
دارد
۳۳
بهمن موتور
اینرودز
دارد
دارد
۳۴
بهمن موتور
وانت کارا تک کابین
دارد
دارد
۳۵
بهمن موتور
وانت کارا دو کابین
دارد
دارد
۳۶
بهمن موتور
ریسپکت پرایم
دارد
دارد
۳۷
بهمن موتور
فیدلیتی پرایم
دارد
دارد
۳۸
بهمن موتور
دیگنیتی پرایم
دارد
دارد
۳۹
مدیران خودرو
فونیکس آریزو ۶ پرو
دارد
دارد
۴۰
مدیران خودرو
فونیکس تیگو ۷ پرو
دارد
دارد
۴۱
مدیران خودرو
فونیکس FX پرمیوم
دارد
دارد
۴۲
مدیران خودرو
فونیکس تیگو ۸ پرو
دارد
دارد
۴۳
مدیران خودرو
فونیکس تیگو ۸ پرو مکس
دارد
دارد
۴۴
مدیران خودرو
ام وی ام X22 پرو IE
دارد
دارد
۴۵
مدیران خودرو
ام وی ام X55 پرو
دارد
دارد
۴۶
مدیران خودرو
ام وی ام آریزو ۵ توربو
دارد
دارد


سازوکار طرح یکپارچه عرضه خودروهای داخلی برمبنای فرآیند نوبت دهی:


فرآیند طرح یکپارچه عرضه برمبنای فرآیند نوبت دهی شامل سه مرحله زیر است:

* مرحله اول: پیش ثبت نام متقاضیان برای لیست نوبت دهی

* مرحله دوم: نوبت دهی و اعلام زمان بندی بازای هر محصول مشخص

* مرحله سوم: :قطعی نمودن ثبت نام متقاضیان براساس فراخوان خودروساز


مرحله اول: پیش ثبت نام متقاضیان برای لیست نوبت دهی:


در این مرحله متقاضیان واجد شرایط طرف تقاضا مندرج در همین اطلاعیه، که وجه اعتبار لازم را در حساب وکالتی خود مسدود نموده اند امکان ثبت نام اولیه برای قرارگرفتن در لیست نوبت دهی و یا حق تقدم خرید خودروهای داخلی برمبنای لیست انتظار را خواهند داشت بنابراین پیش نیاز ثبت نام متقاضیان برای لیست نوبت دهی، وکالتی نمودن حساب شخصی متقاضی به نفع سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و مسدود نمودن وجه اعتبار می باشد.

* زمان پیش بینی شده برای وکالتی نمودن حساب شخصی به نفع سازمان حمایت برای این طرح و مسدود نمودن وجه اعتبار لازم در حساب مذکور از روز شنبه مورخ 1401/12/20 تا پایان وقت اداری روزسه شنبه مورخ 1401/12/23 می باشد . در این بین تا زمان ثبت نام اولیه، لیست افراد مجاز برای پیش ثبت نام در سامانه بر مبنای اطلاعات واصله از بانکها تهیه میگردد


* صرفاً متقاضیان واجد شرایط که نسبت به تکمیل موجودی در حساب وکالتی خوداقدام نموده اند، می توانند از روز جمعه مورخ 1401/12/26 تا روز یکشنبه مورخ 1401/12/28 نسبت به ثبت نام اولیه به منظور قرارگیری در لیست نوبت دهی خودروهای داخلی اقدام نمایند.تبصره1: موجودی لازم برای انجام ثبت نام در لیست نوبت دهی کلیه خودروهای داخلی "صد میلیون تومان" می باشد و این وجه اعتبار صرفاً لازم است تا زمان اعلام نتایج نوبت دهی در حساب شخصی وکالتی مشتریان وجود داشته باشد لازم به ذکر است که وجود وجه اعتبار مذکور در حساب وکالتی صرفاً به منظور شناسایی مشتریان واقعی درنظر گرفته شده است و برای کلیه متقاضیان طرح عادی و طرح حمایت از خانواده وجوانی جمعیت الزامی می باشد.

تبصره2: ضروری است وجه اعتبار مذکور در حساب وکالتی شخص متقاضی، از زمان ثبت نام اولیه تا اعلام اولویتهای تخصیص (حداکثر تا پایان فروردین ماه) مسدود گردد و قابل برداشت نمی باشد. انصراف از حساب وکالتی و یا برداشت وجه توسط متقاضی در طی این مدت، به منزله انصراف از طرح تلقی می گردد و از لیست انتظار حذف می گردد.

تبصره3: امکان ثبت نام صرفاً در یک خودرو وجود دارد و ثبت نام از کسانی که پیش از این در لیست نوبت دهی خودروهای وارداتی ثبت نام کرده اند، وجود ندارد ثبت نام وی ملغی می گردد.

تبصره4: ثبت نام مرحله اول در لیست نوبت دهی هیچگونه حقی را برای متقاضی برای دریافت خودرو ایجاد نمی نماید و تعهد خودروساز صرفاً براساس قطعی نمودن ثبت نام توسط خودروساز در مرحله سوم اجرای طرح،شکل می گیرد.

تبصره5: ضروری است علاوه بردارا بودن حساب شخص وکالتی با وجه اعتبار لازم، کلیه شرایط طرف تقاضا، توسط متقاضیان رعایت گردیده وچنانچه در هرمرحله تا قطعی نمودن ثبت نام توسط خودروساز،مشخص گردد که متقاضی حایز شرایط ثبت نام نبوده، ثبت نام وی ملغی می گردد.شرایط عمومی تعیین شده مندرج در ماده 4 دستورالعمل تنظیم بازار خودروی سواری توسط شورای رقابت

1.هر کد ملی مجاز به خرید یک دستگاه خودرو از مجموع شرکت های خودروسازی می باشد.
2.حداقل سن مجاز متقاضیان خرید خودرو 18 سال می باشد.
3.دارا بودن گواهینامه رانندگی برای متقاضیان خرید خودرو الزامی است.
4.متقاضیانی که طی 48 ماهه گذشته در شرکت های ایران خودرو و سایپا و طی 24 ماهه گذشته از سایر شرکت های خودروسازی نسبت به ثبت نام و یا صدور فاکتور (تمامی روش های فروش سامانه خودروسازان، بورس کالا و ...) اقدام نموده اند، امکان ثبت نام و خرید خودرو را ندارند.
5.متقاضیانی که دارای پلاک انتظامی فعال هستند، امکان ثبت نام و خرید خودرو را ندارند.
6.انتقال امتیاز و حقوق ناشی از خرید خودرو به اشخاص (حتی به صورت وکالتی) و نیز فروش حواله خودرو به صورت وکالتی ممنوع است.
7.امکان صلح خودروی خریداری شده به غیر وجود ندارد.
8.شرکت های خودروسازی موظف اند روش های بازدارنده برای جلوگیری از انتقال سند حداقل به مدت یک سال، از جمله رهن گرفتن سند خودرو را اتخاذ و اجرا کند.
9.امکان ثبت نام و خرید خودرو برای اشخاص حقوقی وجود ندارد.
10.در صورتی که در هریک از مراحل و فرآیند ثبت نام مشخص شود که متقاضی حائز شرایط ثبت نام نمیباشد، ثبت نام وی کان لم یکن تلقی و وجه واریزی (بدون پرداخت سود مشارکت و ...) عودت خواهد شد.
11.در صورت بروز هرگونه تاخیر احتمالی در تحویل خودرو برابر ضوابط مندرج در قرارداد، خسارت جبران تاخیر در تحویل مطابق آیین نامه اجرایی قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان خودرو و ابلاغیه های مرتبط که متعاقبا از طریق بخشنامه های فروش اطلاع رسانی می گردد پرداخت خو اهد شد.
12.سایر موارد و شرایط بر اساس بخشنامه های صادره توسط شرکت های خودروسازی و قرارداد منعقده فی مابین با مشتریان خواهد بود.مرحله دوم: نوبت دهی و اعلام زمان بندی بازای هر محصول مشخص

پس از نوبت دهی لیست متقاضیان واجد شرایط در ثبت نام اولیه، براساس برنامه تولید اعلام شده از سوی خودروسازان داخلی، زمان برنامه ریزی شده برای تحويل خودروی مدنظر به متقاضی در سامانه یکپارچه تعیین اولویت خودرو، اعلام می گردد.

تبصره 1: اعلام زمانبندی براساس لیست انتظار در فروردین ماه 1402 و در سامانه https://www.esalecar.ir انجام می گردد.
تبصره 2: قرارگرفتن متقاضی در لیست انتظار براساس زمانبندی اعلامی، تعهدی را برای خودروساز به منظور تحویل خودرو ایجاد نمی نماید و این تعهد صرفاً پس از انجام مرحله سوم و براساس انعقاد قرارداد فروش متقاضی با خودروساز و براساس مفاد قرارداد منعقده شکل می گیرد.


تبصره 3: در این مرحله و پس از اعلام نتایج زمانبندی متقاضی می تواند نسبت به برداشت وجه اعتبار از حساب وکالتی اقدام نماید و در صورت تمایلِ متقاضی واجدشرایط برای تحویل خودرو مطابق با زمانبندی اعلامی در این مرحله، می تواند تا نسبت به قطعی نمودن ثبت نام براساس فراخوان خودروساز و باتکمیل وجه درحساب خودروساز و براساس قیمت روز، اقدام کند ویا آنکه با اعلام انصراف پس از اعلام نتایج زمانبندی، از لیست انتظار خودروی مدنظر خارج گردد.مرحله سوم :قطعی نمودن ثبت نام متقاضیان براساس فراخوان خودروساز

*در این مرحله و پس از اعلام زمانبندی وعده فروش به متقاضیان و شکل گیری لیست انتظار برای هرمحصول، خودروساز موظف است تا هرگونه فراخوان برای طرحهای فروش خودرو را براساس نوبت دهی انجام شده، اعلام نماید بنابراین خودروسازان به مرور زمان و صرفاً برمبنای لیست اولویت بندی مذکور برای هرمحصول، نسبت به فراخوان و قطعی نمودن ثبت نام و انعقاد قرارداد فروش بر مبنای قیمت روز خودرو، اقدام خواهند نمود.


تبصره1: قطعی نمودن ثبت نام توسط خودروسازان در این طرح براساس لیست نوبت دهی شده بر مبنای قیمت روز منطبق بر دستور العمل شورای رقابت می باشد.


تبصره 2: در صورتی که در طول فراخوان مشتری در زمان تحویل و یا انجام ثبت نام قطعی مشخص گردد که مشتری از خودروسازان داخلی خودرو خریداری نموده اند ثبت نام در این طرح کن لم یکن تلقی می گردد.


لیست بانکهای وکالتی: