مقایسه تیراژ تولید ایران خودرو دیزل طی شش ماهه منتهی به شهریور ماه ۱۴۰۱ نسبت مدت زمان مشابه سال ۱۳۹۹ بیانگر رشد ۴۰۰ درصدی تولید محصولات این شرکت و توقف تولید خودروهای ناقص است.

به گزارش "ایلیا انلاین" به نقل از ایکوپرس- بررسی روند افزایش تیراژ تولید در شرکت ایران خودرو دیزل و پنج شرکت زیرمجموعه آن طی بازه زمانی شش ماهه نخست سال‌های ۱۳۹۹ تا ۱۴۰۱ بیانگر رشدی تا ۵۰۰ درصد تیراژ تولید در این شرکت‌هاست.


مدیرعامل ایران خودرو دیزل با اشاره به محورهای هشت گانه برنامه های این شرکت برای خروج از زیان انباشته و حرکت به سمت سودآوری با توقف تولید خودروهای ناقص، گفت: آمارها نشان می دهد که تیراژ تولید محصولات ایران خودرو دیزل طی شش ماهه نخست امسال نسبت به سال گذشته در حالی به میزان۲۲۰ درصد و نسبت به سال ۱۳۹۹ نزدیک به ۴۰۰ درصد رشد داشته است که این شرکت موفق شده در شش ماهه نخست امسال رکورد تولید سال گذشته خود را بکشند.


جواد توسلی مهر، با اشاره به روند تولید محصولات ایران خودرو دیزل افزود: تیراژ تولید محصولات این شرکت از ۲۸۶۵ دستگاه در سال۹۱ به ۲۵۳۶ دستگاه، در سال ۹۲ و ۳۳۳۲ دستگاه در سال ۹۳ رسید، اما در سال ۹۴ این تیراژ با سیر نزولی به ۲۱۹۲ دستگاه و سپس با افزایش نسبی به ۳۲۳۲ دستگاه در سال ۹۵ رسید.


به گفته وی موج دوم کاهش تیراژ تولید محصولات این گروه خودروسازی از سال ۹۶ و با تولید ۱۲۵۸ دستگاه خودرو رقم خورد و این تیراژ در سال ۹۷ به ۲۵۵۵ دستگاه و در سال ۹۸ به ۲۲۱۱ دستگاه رسید.


مدیر عامل ایران خودرو دیزل سال ۹۹ را آغاز روند افزایش تیراژ محصولات این شرکت دانست و افزود: تیراژ تولید محصولات این شرکت در سال ۹۹ به ۳۷۰۰ دستگاه رسید و در سال ۱۴۰۰ با افزایش حدود ۹۰ درصدی به ۷۰۰۷ دستگاه افزایش یافت. این در حالی است که تا پایان شهریورماه سال ۱۴۰۱  تیراژ تولید محصولات این شرکت نسبت به سال ۱۴۰۰ به میزان ۹۰ درصد افزایش یافته و امکان دست یابی به هدف گذاری تیراژ تولید ۲۵ هزار دستگاه محصولات این شرکت تا پایان امسال با راه‌اندازی خط تولید کامیونت و همچنین گسترش تولید کامیون کشنده های فوتون H۵ و آتامان فراهم خواهد شد.


وی همچنین از شکسته شدن رکورد تولید شش ماهه در دهه اخیر و معادل کل تولید سال ۱۴۰۰ خبر داد و افزود: تیراژ تولید محصولات این شرکت از ۲۲۵۵ دستگاه طی شش ماهه نخست سال گذشته با رشد  ۲۲۰ درصدی به ۷۲۰۵ دستگاه در پایان شهریور ماه امسال رسیده است، همچنین رکورد بالاترین تولید ماهانه در سوابق شرکت ایران خودرو دیزل با تولید ۲۰۱۴ دستگاه خودرو در شهریور ماه ۱۴۰۱ شکسته شده و سرانه تولید در این گروه خودروسازی از ۰.۲۶ دستگاه به نفر در شش ماهه ۱۳۹۱ به ۱.۳۴ دستگاه به نفر در شش ماهه سال ۱۴۰۱ افزایش یافته و هدف گذاری سرانه تولید تا پایان سال جاری چهار دستگاه به نفر است.


توسلی مهر با اشاره به افزایش تولید روزانه محصولات این شرکت با استفاده بهینه از ظرفیت ها و زیرساخت های موجود برای پاسخ گویی به نیاز بازار گفت: میانگین تیراژ تولید روزانه محصولات ایران خودرو دیزل در اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ به ۳۹، خرداد به ۴۸، شهریور به ۹۵دستگاه رسیده و هدف گذاری رشد تیراژ تولید روزانه محصولات ایران خودرو به ۱۲۵ دستگاه تا پایان سال محقق خواهد شد.