استاندار فارس عصر پنجشنبه ۱۹ اسفند در مراسم رونمایی از خودروی برقی ایرانی، با تاکید بر حمایت از تولید و سرمایه‌گذاری، گفت: امروز مدیریت استان در حوزه‌های مختلف اجرایی، قضایی و نمایندگان در مجلس همه دست به دست هم دادند تا از تولید و سرمایه‌گذاری حمایت کنند.

محمدهادی ایمانیه با اشاره به تهیه بیانیه‌ای با امضای امام جمعه و مسئولان قضایی و اجرایی برای حمایت از تولید، سرمایه‌گذاری و اشتغال، افزود:

 بناست که همه برای حمایت از تولید اشتغال و کارآفرینی هم‌افزا شوند و تعهد بدهند.

استاندار فارس با تشکر از حمایت و همکاری دانشگاه‌ها با بخش‌های صنعتی، تولیدی، کشاورزی و معدنی، خاطرنشان کرد: تلاش‌های انجام شده علاوه بر بحث توسعه استان اقدامی در راستای سلامت مردم نیز هست چراکه ترافیک و آلودگی هوا با مواد فسیلی از مواردی است که سلامت جامعه را تهدید می‌کند.

ایمانیه با بیان اینکه در تولید حجم خودروها همین اندازه باشد، تصریح کرد: امروز مردم به تک سرنشین بودن عادت کردند و تولید بر همین اندازه، رسیدن به هر دو هدف تولید و سلامت است.

او همچنین از تلاش و پیگیری معاونت اقتصادی استانداری فارس برای یافتن سرمایه‌گذار سخن‌ گفت و افزود: کمک می‌کنیم تا برای تولید انبوه سرمایه‌گذار پیدا کنیم تا در کنار شما قرار بگیرد.

علویان مهر، رئیس دانشگاه صنعتی شیراز نیز در این مراسم با بیان اینکه حضور دانشگاه در صنعت و صنعت در دانشگاه امری ضروری است، گفت: امروز نخستین مرکز تحقیقات خودروهای هوشمند نیز افتتاح می‌شود.

او با بیان اینکه وظیفه دانشگاه تامین نیروی انسانی متخصص در این مرکز و پایش خودرو برای فعالیت‌های تخصصی خودرو است، افزود: دانشگاه صنعتی شیراز خودش را دانشگاه نسل سوم معرفی کرده است و از راه دانش ثروت‌آفرینی می‌کند.

رئیس دانشگاه صنعتی شیراز با بیان اینکه این کار نمادی از دانشگاه نسل سوم است، عنوان کرد: توجه به صنعت دیجیتال ویژگی دیگر این مرکز است و صنعت دیجیتال صنعت روز دنیاست و باید صنایع و دانشگاه‌ها به این سمت حرکت کنند.

علویان‌مهر با بیان اینکه در رده چهارم دانشگاه‌های کشور و به عنوان تنها دانشگاه صنعتی جنوب کشور پیشرو هستیم، افزود: کار امروز می‌تواند الگوی همکاری صنعت و دانشگاه شود که با ایجاد این مرکز کار ماندگاری در تراز جمهوری اسلامی انجام می‌گیرد.


همه چی درباره "اکسیژن"

حجت‌، مدیرعامل خودروسازان جنوب و پیشتاز طراح خودروهای هایتک نیز در این مراسم با بیان اینکه ۶۲ سال در ایران خودروساز هستیم، گفت: کشورهای چین و هند آن زمان جایگاه نداشتند اما امروز ۵۰ درصد بازار را به خود اختصاص دادند و این یعنی خوب عمل نکردیم.

او با بیان اینکه در این سال‌ها مونتاژگر و در زمینه تولید ورود نکرده بودیم، افزود: 

شرکت یک شبه به وجود نیامده است در ۲۵ سال کارهای بزرگی در صنعت خودرو انجام شده ‌و ۱۱ سال پیش خودروی الکترونیکی ساخته شده و در شیراز تست‌هایش انجام شده ‌امروز این خودرو می‌تواند در بازارهای جهانی خود را نشان دهد.


حجت عنوان کرد: به لحاظ قیمتی نیز خودروی تولید شده قابل توجه است و در بحث صادرات می‌تواند ورود کند اما از این جا به بعد نیاز به حمایت است، ۸۰ درصد خودرو داخلی‌ساز شده ۱۵ درصد قطعات خودرو در استان فارس است.

او خاطرنشان کرد: حمایت حداکثری اگر شود می‌توانیم هزار دستگاه خودرو تا پایان سال بعد تولید کنیم در سال‌های گذشته مانع و سنگ‌اندازی شده اما توقع این است که در دولت کنونی حمایت شویم.

 نصیری، مدیرعامل کارخانه مخابرات ایران نیز با اشاره به رونمایی از خودرو برقی‌ و افتتاح مرکز تولید خودرو هوشمند با همکاری دانشگاه‌های فارس، گفت: در حال حاضر محصولات مخابراتی در این کارخانه تولید می‌شود و اکثر محصولات بومی است و در تولید محصولات هوشمند، دانش‌بنیان بودن مورد توجه بوده است.

او همچنین با بیان اینکه در بحث صادرات هم اقداماتی انجام شده و شرکت مشترک با کشور ترکیه تاسیس می‌شود تا صادرات محصولات به اروپا انجام شود، گفت: در حوزه خودرویی نیز برای نخستین بار ورود کرده است و تولید خودروی برقی را در دستور کار قرار داده است.