گروه‌خودروسازی بهمن‌دیزل روز گذشته در شهرک صنعتی البرز استان قزوین از کامیون کشنده جدید خود با نام empower BD500 رونمایی کرد. این کشنده مجهز به موتور کامینز و گیربکس ZF به سیستم پیشگیری از تصادف و ترمزگیری خودکار نیز مجهز است.

مدیرعامل گروه خودروسازی بهمن‌ در مراسم رونمایی از کامیون امپاور BD500 و خطوط تولید آن گفت: «ما با رونمایی از محصول جدید خود به نام کشنده امپاور گامی دیگر را در جهت اقدامات توسعه تولیدات تجاری خود برداشت و یکی از نیازهای شبکه حمل نقل کالا در کشور را مرتفع نمود.»


وی ضمن اشاره به سهم بیش از 50 درصدی در بازار کامیونت توسط بهمن دیزل و 30 درصدی در کامیون کشنده توسط سیبا موتور (FAW) ادامه داد: «بازار کامیون کشنده مدرن و پر قدرت امپاور در بهمن دیزل در کنار تولیدات جدید سیباموتور با برند FAW به عنوان بزرگترین سازنده کامیون کشنده در کشور چین به راحتی می‌توانیم به 50 درصد از سهم کل خودروسازی تجاری کشور دست یابیم. در سال 1401 تولیدات سیبا موتور و بهمن دیزل دوبرابر خواهد شد. ضمنا ما به دنبال آنیم که مقام اول خود در کیفیت تولید و خدمات را نیز حفظ نماییم.»

گفتنی است بهمن‌موتور قصد دارد در سال آینده از دو محصول 12 و 18 تنی دیگر نیز رونمایی کند.کامیون کشنده امپاور BD500 چه مشخصاتی دارد؟

امپاور به یک پیشرانه توربو دیزلی کامینز با حجم 12 لیتر و شش سیلندر خطی مجهز است که می‌تواند 490 اسب‌بخار قدرت در دور موتور 1900 RPMو 2300 نیوتن‌متر گشتاور در دور موتور 1100 RPM تولید کند.

این کامیون همچنین از یک گیربکس تمام اتوماتیک 12+2 سرعته با امکان تعویض دستی بهره خواهد برد که ساخت شرکت ZF است. همچنین سیستم تعلیق نیز از چهاربالن بادی تشکیل شده است.

بهمن‌دیزل اعلام کرده که امپاور به سیستم هشدار انحراف از مسیر (LDWSسیستم ترمز اضطراری هوشمند (AEBS) و سیستم کنترل پایداری الکترونیکی (ESCکابین ارگونومیک و همچنین سقف بلند جهت تردد راحت در کابین، صندلی ارگونومیک راننده با سیستم تعلیق بادی و قابلیت تنظیم در شش جهت، دو تخت خواب بزرگ و راحت جهت استراحت راننده و سرنشینان، کلیدهای کنترل مولتی مدیا و کروز کنترل بر روی غربیلک فرمان، یخچال مسافرتی و سانروف برقی مجهز است.

بهمن‌موتور مدعی است که این محصول را با قیمت رقابتی (حدود 3 میلیارد تومانی) و گارانتی دو سال یا 200 هزار کیلومتر راهی بازار خواهد کرد تا بدین واسطه بتواند سهم بیشتری از بازار را برای خود کسب کند.

از آنجا که این خودرو مدرن برای حمل کالاهای اساسی و خطرناکی همچون سوخت نیز طراحی شده از گواهی استاندارد اروپا (R105) نیز برخوردار است.