«سید رضا فاطمی امین» امروز  یکشنبه 8 خرداد 1401 در بازدید سرزده از گروه صنعتی ایران‌خودرو و همچنین شرکت خودروهای سفارشی ایران‌خودرو (آپکو)، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: 

سازمان ملی استاندارد مرجع اصلی کیفیت خودروها در کشور است و به طور قطع از سازمان ملی استاندارد پشتیبانی خواهیم کرد و نظرات این سازمان لحاظ خواهد شد.

وی افزود: 

همه تولیدکنندگان به‌ویژه خودروسازان موظف‌اند که ضوابط سازمان ملی استاندارد را رعایت کنند. بخشی از معضل کیفیت خودرو ناشی از کسری قطعات و تولید خودروهای ناقص است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: از ابتدای خردادماه امسال با تعهدی که در میان مدیران ایران‌خودرو ایجاد شد، تولید خودروهای ناقص این خودروساز به حداقل رسید و شاهد درصد بالایی از عبور مستقیم خودروها از خط تولید این خودروسازان هستیم که در گذشته تنها به میزان ۱۰ درصد بوده است.

فاطمی امین اضافه کرد: علاوه بر موضوع تولید ناقص خودروها، بخشی از دلایل کاهش کیفیت خودروها به پلتفرم‌ها و قدیمی بودن آنها باز می‌گردد.

وی افزود: به طور نمونه خودروهایی نظیر پژو ۴۰۵، سمند و تیبا که سالیان سال از تولید آنها می‌گذرد به دلیل قدیمی بودن پلتفرم‌ها با مشکل کیفیت مواجه هستند و باید تولید آنها متوقف شود.

وزیر صمت با اشاره به افزایش تولید خودروی نظیر تارا از دو هزار دستگاه در سال گذشته به بیش از ۷۵ هزار دستگاه در سال جاری خاطرنشان کرد: با تولید این خودرو، تولید خودروهایی همچون سمند و پژو ۴۰۵ از خط خارج خواهد شد.

فاطمی امین تصریح کرد: در این زمینه نظرات سازمان ملی استاندارد فصل‌الخطاب است و هر تصمیمی که از سوی این سازمان در خصوص خودروهای تولید اتخاذ شود باید اجرایی شود.

با دستور رئیس جمهور مبنی بر احیای صنعت خودروسازی، توجه و نظارت به این صنعت افزایش پیدا کرده است. در این خصوص بارها وزیر صمت از شرکت‌های خودروساز بازدید و از نزدیک عملکرد این خودروسازان را بررسی کرد.