براساس گزارشی که توسط یکی از منابع معتبر صنعت بازیهای ویدیویی منتشر شده، سونی در حال کار روی یک کنسول بازی دستی جدید به نام Q Lite است. گفته می‌ شود که این دستگاه یکی دیگر از دستگاه‌ های خانواده پلی استیشن است و برای عملکرد خود به PS5 متکی خواهد بود.به گزارش " ایلیا " آنلاین به نقل از جی اس ام، پس از مدتها گمانه زنی، «تام هندرسن» از خبرگزاری Insider Gaming سرانجام تایید کرده که سونی قصد عرضه یک پلی استیشن قابل حمل جدید را دارد. این دستگاه که با نام کدی «Q Lite» شناخته می‌ شود؛ همواره نیاز به اتصال به کنسول پلی استیشن ۵ را داشته و بر خلاف نسل‌ های پیشین مانند پلی استیشن پرتابل یا پلی استیشن ویتا، امکان استفاده مستقل از آن وجود ندارد.این دستگاه یک کنسول مبتنی بر پردازش ابری نیست و از سرویس استریمینگ «Remote Play» استفاده می کند. سرویس «Remote Play» در حال حاضر، امکان استریم بازیهای پلی استیشن را روی دستگاه‌ هایی چون کامپیوتر‌ ها، تبلت‌ ها و گوشی‌ های هوشمند فراهم می‌ کند. کاربران پلی استیشن ویتا نیز در سالها گذشته امکان استریم بازیهای پلی استیشن ۴ به وسیله «Remote Play» را داشتند.


کنسول قابل حمل «Q Lite»، امکان استریم بازیها با رزولوشن 1080p و فریم ریت ۶۰ فریم بر ثانیه را فراهم کرده و نیاز به اتصال دائمی به اینترنت دارد. از نظر طراحی، نمونه‌ های اولیه این کنسول به یک کنترلر پلی استیشن ۵ شباهت دارند که البته، یک نمایشگر ۸ اینچی LCD در قسمت میانی آن قرار گرفته است!همانند کنترلهای دوال سنس پلی استیشن ۵، «Q Lite» نیز دارای تریگر‌ هایی با بازخورد لرزشی بوده و همانند سایر کنسول‌ های قابل حمل، دارای اسپیکر، دکمه‌ های کنترل صدا و جک ۳.۵ میلی متری هدفون است. به ادعای Insider Gaming، این کنسول فعلا در فاز کنترل کیفیت بوده و سونی قصد داشته تا آن را پیش از پلی استیشن ۵ پرو و پس از پلی استیشن ۵ با دیسک درایو اکسترنال معرفی کند.


یکی از فعالان صنعت گیمینگ به نام «جف گراب» نیز مدتی پیش اعلام کرده بود که سونی در آستانه معرفی فاز دوم بازیهای انحصاری کنسول پلی استیشن ۵ است. این گفته، از نظر سخت افزاری نیز در مورد پلی استیشن ۵ صدق می کند؛ زیرا به ادعای بسیاری از منابع قابل اعتماد، سونی قصد معرفی پلی استیشن با دیسک درایو اکسترنال، ایرفون‌ های بی‌ سیمی با نام کدی «Project Nomad»، یک هدست بیسیم با نام کدی «Project Voyager» و سرانجام کنسول قابل حمل «Q Lite» را دارد.کنسول پلی استیشن ۵ پرو نیز احتمالا در تعطیلات کریسمس سال ۲۰۲۴ روانه بازار خواهد شد؛ بنابراین به نظر رسیده که طرفداران پلی استیشن رویدادهای جذابی را پیش رو خواهند داشت.

درباره کنسول قابل حمل جدید پلی استیشن چه فکر می کنید؟ 

آیا انتظار یک کنسول قابل حمل واقعی مانند پلی استیشن پرتابل یا ویتا را داشتید و یا با استفاده از «Remote Play» نیز مشکلی ندارید؟