اینکه مجموعه‌ی مافیا یکی از پرطرفدارترین آثار تاریخ صنعت بازی‌های ویدیویی به شمار می‌رود، برهیچکس پوشیده و پنهان نیست؛ فرنچایزی که برای اولین بار در سال ۲۰۰۲ میلادی راهی بازار شد و به لطف روایت داستان درگیرکننده و گیم‌پلی هیجان‌انگیز حسابی مورد استقبال بازیکنان قرار گرفت. به دنبال موفقیت ارزشمند بازی، پس از هشت سال صبر و انتظار، در نهایت دنباله‌ی مافیا توسط توکی گیمز راه رسید و محبوبیت مجموعه را دو چندان کرد.

با این حال، روند توسعه‌ی فرنچایز به مرور دستخوش تغییراتی شد و شرکت توکی گیمز وظیفه‌ی ساخت سومین بازی مافیا را به استودیوی هنگر ۱۳ محول کرد. این عنوان که در سال ۲۰۱۶ میلادی در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفت، عملکرد خوبی نداشت و به خاطر مشکلات فنی بسیار زیاد و گیم‌پلی کسل‌کننده، چندان باب میل هواداران نبود. به همین خاطر، در حالی که در طول سال‌های اخیر گزارش‌های متعددی در خصوص ساخت بازی جدید Mafia به گوش رسیده، اما ظاهرا توکی گیمز به دلیل شکست نسخه‌ی سوم، در آن سال‌ها به توسعه‌ی مجموعه چراغ سبز نشان نداده بود.

در همین راستا،  هیدن بلکمن، مدیر ارشد و یکی از بنیان‌گذارهای استودیو Hanger 13 در پیامی رسما اعلام کرد که از سمت خود کناره‌گیری کرده است. آن‌طور که گفته شده، دلیل اصلی این جدایی، عملکرد ضعیف هنگر ۱۳ در سال‌های اخیر بوده و کمپانی توکی گیمز در جهت تغییر اساسی زیرساخت‌های این استودیو، سیاست‌ها و برنامه‌های جدیدی را اتخاذ کرده است. طبق رویکرد جدید، ظاهرا این استودیو به‌جای ساخت بازی‌های چندنفره و سرویس محور، از این پس به توسعه‌ی عناوین داستان‌محور و تک‌نفره متمرکز خواهد شد.

شرکت توکی گیمز در این زمینه توضیح می‌دهد:

ما از مدیریت و همکاری هیدن بلکمن در تاسیس استودیو هنگر ۱۳، تشکیل تیم‌های توسعه در نوواتو، کالیفرنیا و برایتون و جمهوری چک و انتشار بازی‌های مختلف و توسعه‌ی مجموعه‌ی مافیا صمیمانه تشکر می‌کنیم. فعالیت‌هایی که هیدن در جهت آن‌ها تلاش کرده، همچنان ادامه خواهد داشت. ما از اینکه تمامی کارمندان به دنبال خلق علایق خود هستند، حمایت و برای او بهترین‌ها را آرزو می‌کنیم.

با انتشار بیانیه‌ی فوق، طولی نکشید که گزارش‌هایی مبنی بر ساخت بازی بعدی مافیا در سراسر فضای مجازی منتشر شد. در واقع، تازه‌ترین گزارش‌ها نشان می‌دهد که تیم سازنده در استودیو هنگر ۱۳ به تازگی روند ساخت بازی جدید Mafia را آغاز کرده و این عنوان مورد انتظار در حال حاضر مراحل ساخت ابتدایی خود را طی می‌کند. منبع مورد اعتماد کوتاکو مدعی است که این پروژه با نام رمزی Nero شناخته می‌شود که البته به این زودی‌ها نباید منتظر معرفی آن باشید.

بر اساس گفته‌های وب‌سایت معروف کوتاکو، داستان بازی جدید Mafia نوعی پیش‌درآمد برای سه بازی قبلی مجموعه خواهد بود. همان‌طور که احتمالا اطلاع دارید، داستان نسخه اول مافیا در دهه‌ی ۳۰ میلادی جریان دارد. از این رو، ظاهرا عنوان مزبور روایت‌گر دوران شکل‌گیری گروه‌های مافیایی در ایالات متحده در دهه‌ی ۲۰ میلادی خواهد بود؛ دورانی که با نام Prohibition یا همان دوره‌ی ممنوعیت فروش مشروبات الکلی نیز شناخته می‌شود.


کوتاکو مدعی است که استودیوی تازه تاسیس بریتانیایی هنگر ۱۳ برایتون وظیفه‌ی ساخت این بازی را برعهده دارد. مدیر ارشد این شعبه، نیک بینز نام دارد که از این پس به عنوان مدیرعامل مجموعه‌ی Hanger 13 به فعالیت خود ادامه می‌دهد. فارغ از شعبه‌ی برایتون، قرار است که دو استودیوی دیگر از این مجموعه‌ی در شهر نواتای ایالت کالیفرنیا و شهر پراگ در کشور چک نیز به عنوان تیم‌های پشتیبان در توسعه‌ی این عنوان مورد انتظار همکاری می‌کنند.

نکته مهم این است که برخلاف بازی‌های Mafia 3 و Mafia: Definitive Edition که به کمک موتور سازنده Illusion Engine توسعه یافته‌اند، بازی جدید این سری با استفاده از موتور گرافیکی قدرتمند آنریل انجین ۵ ساخته می‌شود. این موتور به تازگی توسط شرکت اپیک گیمز در دسترس توسعه‌دهندگان قرار گرفته و در حال حاضر بازی‌های بزرگ و مورد انتظاری از جمله The Witcher 4 و توم ریدر جدید با استفاده از آن در دست ساخت قرار دارند.

در حال حاضر بسیاری از بازی‌سازان در استودیوهای Hangar 13 کماکان به طور دورکاری به فعالیت خود ادامه می‌دهد و گروهی از اعضای شعبه مرکزی در شهر نواتو پس از استعفای بلکمن و اوربان، در حال ترک این شرکت هستند. بهتر است بدانید که بازی جدید Mafia در واقع چهارمین پروژه‌ی استودیو برای ساخت یک عنوان جدید بعد از انتشار مافیا ۳ در سال ۲۰۱۶ میلادی به شمار می‌رود. اگر خاطرتان باشد، پروژه‌ی Rhapsody قرار بود که یک بازی جاسوسی با موضوع جنگ سرد باشد که پروسه‌ی ساخت آن در سال ۲۰۱۷ میلادی به کلی لغو شد.

دومین پروژه این استودیو، یک بازی در سبک اکشن نقش‌آفرینی بود که تحت عنوان Mosaic شناخته می‌شد و گیم‌پلی آن شباهت زیادی با سری بوردرلندز داشت. تولید این عنوان نیز بنا به دلایل نامشخصی لغو شد. در آخر، نوبت به پروژه‌ی Volt می‌رسد که قرار بود یک بازی سوم شخص مولتی‌پلیر مشابه مجموعه‌ی پرطرفدار Destiny باشد که به دستور توکی گیمز روند ساخت آن رسما متوقف شد.

لازم به ذکر است که لغو این سه پروژه ضرر ۵۳ میلیون دلاری را به شرکت توکی گیمز تحمیل کرد. دقت داشته باشید که تیم سازنده و کمپانی ناشر هنوز به صراحت به ساخت دنباله‌ی سری مافیا اشاره نکرده و چه بسا این عنوان تا به این لحظه به طور رسمی معرفی نشده است. با این حال، توسعه‌ی اثر مزبور چندان دور از انتظار نیست و با توجه به اعتبار کوتاکو، تقریبا می‌توان از صحت این گزارش مطمئن شد. هرچند، از آنجا که به تازگی فرآیند ساخت بازی آغاز شده، احتمالا چند سالی با انتشار آن فاصله داریم.

در پایان این خبر، دیدگاه شما در رابطه با ساخت بازی جدید Mafia توسط استودیو هنگر ۱۳ چیست؟