ماتیک، توکن شبکه پالیگان است که با هدف بهبود شبکه اتریوم، ارائه شده است. پالیگان سال 2017 با نام شبکه ماتیک شروع به کار کرد و توسط سه هم‌بنیانگذار هندی که هر سه در شبکه اتریوم فعال بودند تاسیس شد. شبکه ماتیک به‌عنوان یک بلاکچین مستقل فعالیت می‌کرد، اما از سال 2021 شبکه ماتیک تغییر برند داد و به پالیگان تبدیل شد و شروع به کار روی شبکه اتریوم کرد و حالا توکن شبکه پالیگان، ماتیک نام گرفته است.

اطلاع از کارکردهای یک شبکه و توکن و اهدافی که در آینده دارد، برای سرمایه‌گذاری روی یک رمزارز اهمیت زیادی دارد. نکته مهم درباره شبکه پالیگان این است که یکی از محصولات ارائه شده از سوی این شبکه، ساید‌چین یا زنجیره جانبی است؛ زنجیره‌ای که به یک بلاکچین دیگر متصل می‌شود و به‌طور کلی عملکرد آن بلاکچین را بهبود می‌بخشد و باعث افزایش چشمگیر سرعت، کاهش هزینه و کارمزدهای شبکه می‌شود.

این لایه در حقیقت تاییدیه‌های برون زنجیره‌ای را با امنیت و البته سرعت بسیار بالایی انجام می‌دهد و باعث می‌شود که دیگر برای تایید تک‌تک تراکنش‌ها یا قراردادها نیازی به پروسه طولانی ساخت بلاک نباشد؛ چرا که تمام آن‌ها خارج از زنجیره اصلی و بر روی یک‌ لایه دوم انجام می‌شود.

پالیگان برای کار با شبکه اتریوم ارتقا داده شده، ولی یک ساید می‌تواند به هر شبکه‌ای متصل شود و عملکردش را بهبود دهد.


اما شبکه اتریوم در چه وضعیتی است که نیاز به چنین کمک‌هایی برای بهبود عملکردش دارد؟ واقعیت این است که شبکه اتریوم بسیار محبوب است و قراردادهای هوشمند بسیاری روی آن کار می‌کنند و این شلوغی باعث می‌شود هم سرعت تراکنش‌ها پایین بیاید و هم هزینه‌های تراکنش‌ها بالاتر برود.

اگر بخواهیم مقایسه‌ای بین این 2 شبکه بکنیم تعداد تراکنشی که اتریوم در ثانیه ساپورت می‌کند سی تراکنش است، اما در شبکه پالیگان، 10 هزار TPS است یعنی هر ثانیه 10 هزار تراکنش در شبکه پالیگان انجام می‌شود. البته پروژه‌های دیگری نیز روی مقیاس‌پذیری شبکه اتریوم کار می‌کتند و اتفاقا قوی هم هستند؛ مثل پولکادات و آوالانچ. اتریوم به‌شدت از این پروژه‌های جانبی و راه‌حل‌های لایه دوم مثل پالیگان استقبال و حمایت می‌کند، زیرا این پروژه‌ها را برای رشد و پیشرفت شبکه مفید می‌بیند.

ازسوی دیگر، پالیگان کاملا با ماشین مجازی اتریوم یعنی EVM سازگاری دارد. ماشین مجازی اتریوم نرم‌افزاری است که برنامه‌نویس‌ها به کمک آن می‌توانند قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیر متمرکز بسازند.

توکن شبکه پالیگان ماتیک است و کاربردهای مختلفی دارد، مثلا به‌عنوان پرداخت کارمزدها می‌توان از ماتیک استفاده کرد. در عین حال ماتیک یک توکن مالکیتی است و هولدرهای ماتیک می‌توانند روی آینده شبکه موثر باشند. مثلا توافق کنند و پروپوزال‌هایی را برای بروزرسانی شبکه ارائه دهد و به کمک ماتیک روی آن‌ها رای‌گیری شود. یکی از کاربردهای ماتیک همین توکین حاکمیتی بودن آن است که می‌تواند برای ارتقای شبکه کاربرد داشته باشد.

استفاده دیگر ماتیک، استیکینگ است یعنی شما ماتیک‌هایتان را روی شبکه قفل می‌کنید و به افراد دیگر قرض می‌دهید و سود دریافت می‌کنید.

پالیگان و توکن آن ماتیک، هم می‌تواند پرنوسان و پرریسک باشد و هم در عین حال می‌تواند گزینه بسیار مناسبی برای سرمایه‌گذاری به حساب بیاید. موضوع مهم این است که سرمایه‌گذاران قانون طلایی را فراموش نکنند و بخشی از دارایی خودشان را وارد کنند که در صورت ضرر در نوسانات بازار، این ضرر در زندگیشان تاثیری نداشته باشد.


منبع:nobitex.ir