محققان موسسه MIT  نوعی پلاستیک جدید توسعه دادند که از لحاظ استقامت قویتر از فولاد بوده و همچنین تا ۶ برابر محکم تر از شیشه های ضد گلوله است.

 ماده جدید ساخته شده توسط محققان شبیه پلاستیک و بسیار سبک است. اما استحکام آن همانند فولاد و حتی از آن نیز قوی تر است. می توان از این ماده جدید برای نمایشگر گوشی های موبایل استفاده کرد. ماده اصلی تشکیل دهنده این پلاستیک نیز لایه هایی از دیسک های مولکولی کوچک است که به صورت صفحات روی هم قرار می گیرد. اتصال این لایه ها نیز توسط پیوند های هیدروژنی است که باعث قوی و سبک بودن این ماده می شود.

 این اتصالات ویژه از چرخش هر دیسک به خارج از صفحه جلوگیری کرده و امکان تولید پلیمرهای دو بعدی را به وجود می آورد. صفحات مورد نظر به نام پلی آرامید توسط پیوند های هیدروژنی قوی در کنار هم اتصال پیدا کرده که این موضوع استحکام آن را بسیار افزایش می دهد. از این پلیمر می توان در ساخت قاب گوشی یا پوشش محافظ روی قطعات خودرو یا حتی مصالح ساختمانی استفاده کرد.

پیش از این یکی از مشکلات ساخت پلیمر با ورقه های دوبعدی عدم استفاده از آن برای ساخت مواد بسیار سبک وزن بوده است. زیرا در این موارد تنها یک مونومر صفحه در حال رشد ورق امکان پیچیده شدن داشته و بدین ترتیب کل مواد شکل خود را از دست می‌دادند. به همین دلیل محققان از یک ماده ترکیبی به نام ملامین ساخته شده از حلقه های کربن و نیتروژن استفاده کردند که از آن می توان برای رشد دیسک های دوبعدی کوچک و قرارگیری آن روی هم استفاده کرد. سپس با استفاده از پیوندهای هیدروژنی این لایه ها را به هم متصل کرد که یک استحکام بسیار قوی و پایدار نیز به وجود خواهد آمد.