کیا نوامبر سال گذشته از شاسی‌بلند مفهومی EV9 در نمایشگاه لس‌آنجلس رونمایی کرد. این خودروساز کره‌ای چند ماه بعد تائید کرد نسخه تولیدی خودروی الکتریکی EV9 در سال ۲۰۲۳ روانه بازار خواهد شد اما اشاره خاصی به عرضه آن در بازار آمریکا نکرد. کیا امروز تائید کرده است این خودرو را در سال ۲۰۲۳ روانه بازار آمریکا نیز خواهد کرد.

نسخه تولیدی EV9 شعاع حرکتی حدود ۴۸۳ کیلومتری خواهد داشت و از نظر طراحی نیز حدود ۸۰ تا ۹۰ به مدل مفهومی وفادار خواهد بود. مدیر ارشد کیا آمریکا همچنین به قیمت این شاسی‌بلند نیز اشاره کرده است. او می‌گوید EV9 از نظر قیمتی فاصله بین اسپورتیج و EV6 را پر خواهد کرد. این دو خودرو فاصله قیمتی حدود ۱۵ هزار دلاری دارند و بنابراین EV9 می‌تواند قیمت حدود ۵۰ هزار دلاری داشته باشد. رسانه‌ها به کیا تماس گرفته‌اند تا به جزئیات بیشتری دست پیدا کنند اما این خودروساز جوابی به آن‌ها نداده است.

کانسپت EV9 قطعاً جزو محصولات برجسته نمایشگاه خودروی لس‌آنجلس بوده است و از خطوط بدنه تیز و درب‌های عضلانی سود برده است. احتمالاً این درب‌ها در مدل تولیدی بکار نخواهند رفت اما اگر نسخه تولیدی با وفاداری ۸۰ تا ۹۰ درصدی طراحی به مدل مفهومی عرضه شود قطعاً جزو محصولات شاخص این برند خواهد بود. EV9 از پلتفرم E-GMP بکار رفته در خودروی کیا EV6 استفاده خواهد کرد. گفته می‌شود این خودروی الکتریکی شتاب صفر تا ۹۶ کیلومتر در ساعت حدود ۵ ثانیه خواهد داشت و با استفاده از شارژر سریع می‌توان ۸۰ درصد باتری را در ۳۰ دقیقه شارژ کرد. البته فعلاً قدرت تولیدی این خودرو مشخص نشده است.


EV9 بخشی از برنامه‌های الکتریکی کیا برای تولید ۱۴ خودروی الکتریکی تا سال ۲۰۲۷ است. کره‌ای‌ها برای رسیدن به این هدف امیدوار هستند از سال ۲۰۲۳ بتوانند ۲ خودروی الکتریکی در سال را معرفی کنند.