رئیس سازمان پژوهش‌ های علمی و صنعتی ایران گفت ماهواره ایرانی آیات با قابلیت شناسایی سیگنال‌ های بعد و قبل از وقوع زلزله ساخته می‌ شود.


به گزارش " ایلیا انلاین" به نقل از گجت نیوز، دکتر حسن زمانیان، رئیس سازمان پژوهش‌ های علمی و صنعتی ایران گفت هرچند تاکنون بشر نتوانسته زلزله را پیش بینی کند، اما به این معنا نیست که نتوان در آینده این کار را انجام داد. در همین راستا با توجه به تجربه‌ های کسب شده در ساخت ماهواره مصباح، دانشمندان ایرانی قصد دارند ماهواره زلزله‌ شناسی آیات را بسازند.ساخت ماهواره ایرانی آیات برای پیش بینی زلزله

رئیس سازمان پژوهش‌ های علمی و صنعتی ایران در ادامه گفته‌ های خود بیان کرد طبق اعلام سازمان زمین‌ شناسی آمریکا، علائمی پیش از وقوع زلزله وجود دارد که می‌ توان برای پیش بینی زلزله روی آن مطالعاتی را انجام داد و ما نیز طرحی مفهومی و زیر پروژه آن را به اجرا رساندیم و هم‌ اکنون ۱۲ زیر پروژه برای آن تعریف شده است.


زمانیان افزود ماهواره ایرانی آیات طبق علائم الکترو مغناطیسی کار خواهد کرد که پیش از وقوع زلزله به‌ شکل آنومالی در اطراف کره زمین نمایان خواهد شد. در واقع پیش از وقوع زلزله، تنشی در زمین ایجاد می‌ شود که این تنش در برخی از کانی‌ ها تغییراتی را به‌ همراه خواهد داشت. کانی کوارتز با خواص پیرو الکتریک از مهمترین آنها بوده که به‌ دلیل فشار باردار می‌شود.

رئیس سازمان پژوهش‌ های علمی و صنعتی ایران در ادامه با اشاره به تامین اعتبارات این پروژه از طریق بودجه سازمان پژوهش‌ ها، گفت فاز ساخت ماهواره ایرانی آیات به ۲ میلیون دلار (۱۰۰ میلیارد تومان) اعتبار ارزی نیاز دارد که اگر این سرمایه تامین شود، می‌ توانیم پروژه را به‌ خوبی پیش ببریم.


گفتنی است پروژه ساخت ماهواره آیات در سال ۱۳۸۸ آغاز و در سال‌ های ابتدای دهه ۹۰ نیز فرایند طراحی آن دنبال شد؛ اما به‌ دلیل عدم تامین بودجه، این طرح نیز ادامه پیدا نکرد. این ماهواره قرار بود با وزن ۵۰ تا ۷۰ کیلوگرم برای شناسایی سیگنال‌ هایی قبل و بعد از وقوع زلزله که از کره زمین منتشر می‌ شد، ساخته شود.