محققان دانشگاه کالیفرنیا با کمک محققان ایرانی برای نظارت بهتر بر فعالیت الکتریکی درون سلولهای قلب ابزار قدرتمند جدیدی را توسعه دادند. در این ابزار با استفاده از حسگرهای کوچک پاپ آپ می توان نظارت دقیقی بر فعالیت الکتریکی قلب داشت.

 جمعی از محققان آمریکایی به کمک سه محقق ایرانی به نام روح الله نصیری، صمد احدیان و علی خادم حسینی ابزار جدید و قدرتمندی را برای اندازه گیری حرکت و سرعت سیگنال های الکتریکی سلول های قلب ساخته اند. دستگاه ساخته شده توسط این محققان اولین دستگاه اندازه گیری سیگنال ها در داخل سلول های بافت های سه بعدی محسوب می شود که به کمک آن می‌توان بسیاری از اختلالات و بیماری های قلبی مانند آریتمی حمله قلبی و فیبروز قلبی را بهتر مورد بررسی قرار داد.

یی گو، یکی از نویسندگان این تحقیق می‌گوید: درک مکانیسم عملکرد سلول و بیماری با کمک بررسی انتشار سیگنال الکتریکی بین سلول ها انجام می شود. به عنوان مثال آریتمی قلبی در اثر بی نظمی در این سیگنال ها به وجود می آید. به طوری که عمل انقباض به دلیل نرسیدن درست سیگنال از یک قسمت قلب به قسمت دیگر ایجاد می شود.


این دستگاه به محققان اجازه می‌دهد تا با زوم حداکثری تا سطح سلولی تصویری واضح از آنچه در قلب می گذرد دریافت کنند. به طوری که با نظارت بر عملکرد سلولها، سلولی که عملکرد نادرست دارد و با بقیه هماهنگ نیست شناخته می شود و به این ترتیب می توان مشخص کرد که در کجا سیگنال ضعیف است. این اطلاعات برای پزشکان و تشخیص بهتر آنها نیز مورد استفاده خواهد بود.

 در این دستگاه یک آرایه سه بعدی با ترانزیستورهای اثر میدانی قرار دارد که شبیه به یک نوک تیز هستند. آنها بدون آسیب به غشای سلولی با نفوذ به درون آنها سیگنال های الکتریکی بسیار ضعیف را تشخیص می دهند. برای ماندن در داخل سلول و شناخته نشدن به عنوان یک ماده خارجی اثر میدانی در دو لایه فسفولیپیدی روی آنها پوشانده شده است.

این دستگاه در آزمایشگاه مهندسی شده روی سلول عضله قلب و بافت های قلبی نیز تست شد. همچنین می توان از آن برای آزمایش داروهای جدید و تاثیر آن بر سلول و بافت های قلب نیز استفاده کرد.