ویجای مِهتا رئیس کمیته تجارت خارجی و سرمایه‌گذاری اتاق بازرگانی هند با اشاره به وجود چهار هزار شرکت قطعه‌سازی خودرو در این کشور گفت: 

هند می‌تواند نیاز صنعت خودروسازی ایران در این زمینه را تأمین کند. 

وی که در نشستی با حضور رئیس و جمعی از مقامات اتاق بازرگانی و صاحبان صنعت البرز شرکت کرده بود

 افزود:

 یکی از زمینه‌های همکاری میان ایران و هند، سرمایه‌گذاری مشترک در صنعت خودروسازی است.


وی با اشاره به اهمیت تأمین مایحتاج گروه‌های خودروسازی ایرانی افزود: 

کشور هند باوجود بیش از ۴ هزار شرکت قطعه ساز می‌تواند در این زمینه از صنعت خودروی ایران حمایت کند، از سویی خودروهای برقی با ظرفیت پنج نفر و قدرت پیمایش ۳۰۰ کیلومتر در هند تولید می‌شود که قیمت هرکدام بالغ بر ۱۰ هزار دلار است.


قاعدتاً منظور آقای مهتا، ماهیندرا eKUV100 است که قیمتی بین ۸۰۰ تا ۹۰۰ هزار روپیه دارد و ویژگی‌های جالبی چون عیب‌یابی از راه دور، پیش خنک‌کننده کابین و ردیابی مکان، یادگیری الگوی رانندگی راننده و کنترل وضعیت باتری را ارائه می‌کند.تأمین انرژی ماهیندرا eKUV100 توسط یک باتری لیتیوم یونی ۳۰ کیلوواتی صورت می‌گیرد و برد ۱۴۰ کیلومتری را با شارژ سریع یک ساعته برای آن فراهم می‌سازد. البته این خودرو هنوز وارد بازار نشده و انتظار می‌رود با یک پیشرانه دیگر هم معرفی شود.

البته تاتا هم تیاگو EV را با قیمت ۵۰۰ تا ۷۰۰ هزار روپیه معادل ۶۵۰۰ تا ۹ هزار دلار و با مشخصاتی چون باتری ۳۰ کیلوواتی و شعاع حرکتی ۱۳۰ کیلومتری در سال جاری روانه بازار می‌کند.


درحالی‌که بازار خودروی ایران اکنون در سیطره کامل چینی‌ها قرار گرفته، هندی‌ها نیز برای این بازار پررونق و بسته و سودآور خیز برداشته‌اند. در حالی که زمانی ایران در ابتدای شروع خودروسازی خود، آرزو و آرمان این کشورها به شمار می‌آمد اما با دهه‌ها سوء مدیریت و فرصت سوزی، اکنون کاملاً محتاج به کوچک‌ترین و عقب‌مانده‌ترین شرکت‌های خودروسازی دنیا برای بقا شده است.


نظر شما درباره این موضوع چیست؟