«عیسی زارع‌ پور»، وزیر ارتباطات، در جمع خبرنگاران از سرویس رفع تحریم برای برنامه‌ نویسان و توسعه‌ دهندگان رونمایی کرد. به گفته زارع‌ پور، 200 سرویس پر کاربرد در این پلتفرم قرار گرفته است و به‌ مرور زمان این سرویس کامل خواهد شد.به گزارش "ایلیا انلاین" به نقل از دیجیاتو، عیسی زارع پور با اشاره به وعده وزارت ارتباطات برای دسترسی برنامه‌ نویسان و گروهی دیگر از افراد، شامل محقیق و دانش‌ پژوهان به سایت هایی که جمهوری اسلامی ایران را تحریم کرده‌ اند، گفت:

 «هزاران سایت و خدمت و سرویس مردم ما را از دسترسی به خدمات خود محروم کرده‌ اند. عملاً ما را فیلتر کرده‌ اند و محروم شده‌ ایم. بسیاری از این ابزارها و سرویس ها موردنیاز برنامه‌ نویسان و محققین و دانش‌ پژوهان است.»
نیاز به فیلتر شکن برای برنامه‌ نویسان رفع خواهد شد

به گفته زارع پور، در شرایط فعلی افراد برای دسترسی به این سایت‌ ها، به‌ دلیل مشخص‌ نشدن IP ایران که مورد تحریم است، از ابزارهای فیلتر شکن استفاده می‌ کنند که هم امنیت سرورها را به خطر می‌ اندازد و هم دسترسی‌ ها را کند می‌ کند.


او با ابراز خوشحالی از اعلام خبر راه‌اندازی سرویسی برای مدیریت این موضوع گفت: «با کمک بخش خصوصی و نخبگان کشور سرویسی راه‌ اندازی شده که امکان دسترسی به تمام سایت‌ های تحریمی را با حداکثر سرعت برای اقشاری که از این سایت‌ ها استفاده می‌ کنند، فراهم کرده است.»زارع‌پور با اشاره به امکانات این سرویس گفت:

 «این امکانات در سایتی به آدرس http://403.online  درسترس است.»

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به روند فعالیت سایت‌ های تحریمی که خطای 403 می‌ دهند، گفت: «دلیل نام‌ گذاری این سرویس به‌ عنوان http://403.online نیز همین مورد بوده است.»


او با اشاره به اینکه درحال حاضر امکان دسترسی به 200 سرویس پر کاربرد در این سرویس 403 فراهم است، گفت: «هر سرویس تحریمی دیگری را که کاربران و مردم احتیاج داشته باشند، کافی است در این سایت ثبت کنند تا همکاران من و بخش خصوصی بررسی کنند و به این لیست اضافه خواهند کرد.»


وزیر ارتباطات با تأکید بر اینکه با این کار نیاز به فیلتر شکن که باعث کندی سرعت می‌ شود، برای قشر زیادی از برنامه‌ نویسان و کاربران حرفه‌ ای اینترنت برطرف شده است، گفت: «روز به‌ روز بر کیفیت خدمات این سرویس جدید افزوده خواهد شد.»


نکته مهم درباره این سرویس آن است که درحال حاضر صرفاً برای فعالیت‌ های مرتبط با توسعه‌ دهندگان فعال است. همچنین در سایت اعلام شده که خدمات برای بازارهای مالی به زودی ارائه خواهد شد.


البته این نکته را هم باید مورد توجه قرار داد که هرچند وزیر ارتباطات در توضیح درباره این سرویس بارها عبارت «در همکاری با بخش خصوصی» را اعلام کرد، اما همچنان تیم فعال و راه‌ انداز سرویس 403 روشن نیست و اطلاعات دقیقی درباره فعالان این سرویس، نه در سایت 403 و نه از سوی وزارت ارتباطات منتشر نشده است.