به تازگی تصاویری از خودروی برقی شیائومی با نام شیائومی MS11 منتشر شده است که قرار است در سه ماهه نخست سال 2024 راهی بازار شود البته MS11 تنها اسم رمز این پروژه است و برخی منابع نام خودروی برقی شیائومی را مودنا می‌دانند.
به گزارش "ایلیا انلاین" به نقل از اسب بخار، با ورود تکنولوژی و هوش مصنوعی به دنیای خودرو و تنیدگی آن با صنایع مختلف، حالا دیگر مرز بین خودروسازی و ساختن موبایل های هوشمند بسیار باریک است. همین روند باعث شد غول های تکنولوژی مثل اپل، سونی، هواوی و شیائومی تمایل خود را به ساخت تکنولوژی های مرتبط با خودرو و یا ساختن یک خودروی کامل نشان دادند. هواوی با خودروسازان دیگر چین در ساخت خودرو مشارکت کرد و سونی هم کانسپت هایی را به نمایشگاه ها آورد. در مورد تمام این غول های تکنولوژی شایعه ساخت یک خودروی اختصاصی وجود داشت، اما هیچ وقت به صورت رسمی تأیید نشد، اما حالا تصاویری منتشر شده است که نشان می دهد خودروی شیائومی به زودی وارد بازار خواهد شد.سدان برقی شیائومیMS11

به تازگی، اخباری منتشر شد که حاکی از آن بود که جیلی و نیو (NIO) در حال توسعه اولین گوشی هوشمند خود هستند و به نوعی پا در کفش موبایل سازان چینی کرده اند. حالا این اتفاق برعکس شده است و شیائومی به عنوان یکی از بزرگ ترین تولیدکنندگان گوشی هوشمند، سدانی تمام برقی با نام شیائومی MS11 را به بازار می آورد. این خودرو قرار است اوایل سال ۲۰۲۴ به بازار چین بیاید و هنوز قیمت آن مشخص نیست. در تصاویری که از یک صفحه کامپیوتر گرفته شده و در رسانه های چینی منتشر شده است، یک سدان مدرن را می بینیم که شباهت زیادی به بی وای دی سیل دارد و طراحی در آن بر پایه آیرودینامیک بودن انجام شده است.

سال ۲۰۲۱ بود که شیائومی زیر مجموعه جدید خود را با نام شیائومی اتومبیل تأسیس کرد. این شرکت به قراردادهای همکاری مشترک و مشارکت در توسعه علاقه ای نداشت و همین باعث شد ساخت خط تولید خودش را در سال ۲۰۲۲ آغاز کند و ظرفیت تولید سالانه ۳۰۰ هزار دستگاه را برای ابتدای کار آن در نظر بگیرد. علاوه بر این، شیائومی یک زیر مجموعه دیگر را هم تأسیس کرد که توسعه تکنولوژی خودران را پیش می برد و قرار است این زیر مجموعه هم به ساخت خودروی اختصاصی شیائومی کمک کند.مشخصات شیائومیMS11

قرار است پک باتری این سدان توسط CATL و بی وای دی تأمین شود، اما موتورهای برقی به صورت اختصاصی توسط خود شیائومی تولید خواهد شد. شیائومی ابتدا با ساخت تلفن همراه هوشمند در سال ۲۰۱۰ تأسیس شد و حالا هم ما نام این کمپانی را با همین محصول می شناسیم. اکنون با گذشت سال ها، این نشان محصولات بسیار زیادی را در سبد خود دارد، از تلوزیون و اسپیکر گرفته تا ربات و جاروبرقی هوشمند از این برند تولید می شود و حالا نوبت به شیائومی MS11 رسیده که البته قرار است نام آن در بازار شیائومی مُدنا (Modena) باشد. این اولین خودروی یک موبایل ساز خواهد بود و با آمدن آن، فصل جدیدی از توسعه محصول در صنعت خودروی جهان ورق می خورد. فعلاً مشخصات فنی زیادی از این خودرو در رسانه ها موجود نیست و باید منظر ماند و دید در نهایت، اولین سدان شیائومی با چه مشخصاتی به بازار خواهد آمد.