گروه خودروسازی سایپا تولید آزمایشی اطلس را در کارخانه تهران خود آغاز کرده است. حال برخی تصاویر و ویژگی های رسمی این هاچ بک کراس جدید از سوی این خودروساز اعلام شده است.به گزارش "ایلیا انلاین" به نقل از سایپانیوز، علیرضا مصدقی با بیان مطلب فوق افزود: 

با هماهنگی شرکت های سازه گستر، مگاموتور، پلاسکوکار، قالب های صنعتی و سایپا آذین قطعات مونتاژی این خودرو تهیه شده است.


او افزود: یکی از اقدامات ویژه برای تریم این خودرو، طراحی و ساخت قالب های کاملا جدید آن توسط شرکت معتبر خارجی بود که قطعات نمونه طراحی شده در اواسط آبان وارد کشور شد.


مصدقی تاکید کرد: تولید این خودروهای VP با استفاه از قطعات اصلی برای بررسی آخرین مشکلات احتمالی انجام می شود که در صورت وجود، بررسی و رفع شود.مدیر پروژه خودرو اطلس سایپا با بیان اینکه در بین مشتریان و جامعه تنوع رنگ خودرو به دلایل مختلف به شدت کاهش یافته و درصد بالایی از محصولات به رنگ های سفید، مشکی، نوک مدادی و نقره ای محدود شده است گفت: برای ایجاد تغییر این روند سعی شده در رنگ آمیزی این خودروهای VP از رنگ های متنوع استفاده شود.


مصدقی تصریح کرد: تمامی رنگ آمیزی خودروها در سالن های رنگ سایپا و با اپلیکیشن اعمال رنگ توسط فرآیندهای تولیدی انجام شده تا در صورتی که در آینده نیاز باشد بتوانیم از رنگ های متنوع در داخل سایپا که با فرآیندهای استاندارد و بر اساس نظر مشتریان است تولید و عرضه کنیم.او افزود: با توجه به اینکه در دنیا برای تیپ های مختلف یک خودرو استاندارد رنگ تعریف می شود، سعی داریم برای تیپ های تولیدی این خودرو، استاندارد رنگی تعریف شود. البته رنگ خودروها به درخواست مشتریان تولید و عرضه خواهد شد.مصدقی گفت: خوشبختانه تولید خودروهای VP با کمترین اشکالات انجام شده و نشان دهنده این است که اکثر طراحی انجام شده بر روی کاغذ، در اجرا هم نتیجه مناسبی داده است البته اگر اشکالی هم مشاهده شود جزو ماهیت طبیعی پروژه و قابل رفع است.مدیر پروژه خودرو اطلس سایپا افزود: بر اساس برنامه ریزی تیم طراحی پروژه، خودروهای تولید شده در این مرحله به منظور انجام تست های مختلف همچون تست های مخرب، تست های عملکردی و تست های ظاهری مورد استفاده قرار می گیرند و این تست ها تا اواسط زمستان امسال انجام شده و در نیمه دوم دی ماه تولیدات آزمایشی آن آغاز خواهد شد.


او تاکید کرد: 

تولید انبوه (SOP) این خودرو در اردیبهشت ماه سال آینده خواهد بود و امیدوارم با تلاش تمامی تیم پروژه بر اساس برنامه ریزی انجام شده، تولید در زمان معین انجام شود.مصدقی گفت: خودروهای VP برای انجام تست های عملکردی با سطح پیمایش بالا به صورت عملی و قبل از ورود به بازار استفاده می شود تا در صورت وجود ایراد رفع شود. البته در مرحله تولید آزمایشی نیز تست های پیمایشی انجام می شود.او افزود: این پیمایش ها توسط تیم های مرکز تحقیقات و نوآوری سایپا و معاونت های کیفیت و مهندسی انجام می شود تا هرتیمی از زوایای مختلف به این خودرو در پیمایش نگاه داشته باشند.مدیر پروژه خودرو اطلس سایپا گفت: به دلیل اینکه بعضی از تست های مخرب در داخل کشور وجود ندارد این تست ها توسط شرکت های معتبر خارجی در خارج از کشور انجام می شود و نتایج تمامی این تست ها به سازمان استاندارد و محیط زیست ارائه و از آنها مجوز تولید انبوه دریافت می شود.او افزود: با توجه به تاکیداتی که در یکسال اخیر از طرف مدیرعامل گروه برای بالا بردن سطح کیفی و افزایش رضایت مشتریان بوده و با هدف حرکت در این مسیر، بازرسی فرآیند سازندگان قطعات را در این مرحله شروع کرده ایم.اطلس جایگزین چه خودرهایی می شود؟


مصدقی با بیان اینکه خودرو اطلس در سایپا تولید خواهد شد، گفت: 

درحال حاضر خودروهای کوییک معمولی، کوییک اتوماتیک و کوییک اس در سایپا به صورت روزانه تولید می شود و با اضافه شدن خودرو اطلس، تولید خودروهای کم متقاضی کاهش و با تولید خودرو اطلس جایگزین خواهد شد.
مشخصات و امکانات رفاهی اطلس 

او از مشخصات خاص این خودرو به طراحی تریم داخلی دورنگ برای اولین بار در محصولات سایپا اشاره کرد و گفت: 

نمونه فول آپشن دنده دستی سایپا اطلس در بحث امکانات رفاهی و ایمنی ویژگی هایی چون فرمان کمکی برقی، کروز کنترل، محدودکننده سرعت، سنسور فشار باد تایر، سنسور نور، سنسور باران، تهویه الکتریکی دستی، شیشه ها و آینه های برقی  مجهز به گرمکن، سیستم روشنایی اتوماتیک، چراغ های FOLLOW ME، سانروف برقی دو حالته، سامانه کنترل پایداری الکتریکی، سامانه کنترل شروع حرکت در سربالایی، نمایشگر لمسی 7 اینچی با قابلیت اتصال مستقیم به تلفن همراه، دوربین ۳۶۰ درجه، استارت دکمه ای، رادار نقطه کور و… را دارد.

مشخصات فنی اطلس


مدیر پروژه اطلس سایپا خاطر نشان کرد: خودرو اطلس در 4 تیپ تولید خواهد شد که دو تیپ آن با گیربکس دستی به صورت ساده و آپشن دار و دو تیپ آن با گیربکس اتوماتیک به صورت ساده و آپشن دار خواهد بود.


سایپا اطلس به یک پیشرانه ۱.۵ لیتری ۴ سیلندر و ۸ سوپاپ مجهز است که با نام M15-GSI در مگاموتور تولید می شود. این پیشرانه حدود ۹۲ اسب بخار قدرت را با گشتاور ۱۳۷ نیوتن متر تولید می کند و به ویژگی هایی مانند VVT-i یا همان زمان بندی متغییر سوپاپ های ورودی، هدرز و… مجهز است. این پیشرانه دارای استاندارد آلایندگی یورو ۵ است و نسبت به M15 فعلی، توان خروجی بیشتر را در دورهای پایین و با مصرف سوخت کمتر در اختیار راننده می گذارد.


در نمونه اتوماتیک این خودرو از جعبه دنده CVT با قابلیت تعویض دنده مصنوعی شش سرعته استفاده می شود که ساخت کمپانی پانچ بلژیک است و در محصولاتی مانند ساینا S اتوماتیک و کوییک پلاس اتوماتیک نصب شده است.


مصدقی گفت: برای خودرو اطلس دقت نظرهایی صورت گرفته و با بررسی مدل های نزدیک به این خودرو سعی شده که تغییراتی در آن ایجاد شود که برهمین اساس کاهش صدای موتور در داخل کابین که با نصب عایق های مختلف برطرف شده است که در کیفیت این خودرو تاثیر گذار خواهد بود.


گالری تصاویرنمای داخلی