این خودرو، توسط پارس خودرو تولید می‌شود و نسخه نهایی این محصول بر روی پلتفرم ال‌ نود (لوگان) ساخته شده است که قبلاً سه خودروی تندر ۹۰، ساندرو و ساندرو استپ‌ وی با آن تولید شده‌ا ند. پروژه P90 در واقع نسخه‌ ای بومی‌ سازی شده از این محصولات است. موتوری که در این خودرو استفاده می‌شود، بر پایه موتور K4M ال‌ نود ساخته شده و راندمان تولیدی آن کمی بیشتر از ال‌ نود است.


به گزارش "ایلیا آنلاین" ، نمونه اولیه این خودرو تولید شده است و قطعه سازان در حال تولید قطعات آن هستند. به دلیل تولید خودروهای ساندرو و ساندرو استپ‌وی در کشور، بخشی از قطعات فنی و داخلی اتاق توسط شرکتهای داخلی و در داخل کشور قابلیت تولید دارد. با وجود ظرفیت تولید در کشور، به دلایلی خودروسازان نتوانستند از آن استفاده کنند.


همچنین، مدیرعامل سایپا اعلام کرده بود که کار بر روی پروژه P90 اتوماتیک نیز توسط مهندسان گروه سایپا به صورت موازی در جریان است و پس از معرفی نهایی نسخه دستی، نسخه اتوماتیک این محصول با گیربکس DAE (که در حال حاضر بر روی شاهین اتوماتیک نصب می‌شود) معرفی خواهد شد.


خودروی رونمایی شده توسط گروه خودروسازی سایپا نسخه اولیه این محصول است 


مشخصات فنی کادیلا یا سدان P90

کادیلا یا همان سدان پروژه P90 پارس خودرو به پیشرانه ME16 سایپا و مگا موتور مجهز است. این پیشرانه نمونه ایرانیزه EC5 گروه PSA است که از قراردادهای دوران برجام به سایپا رسیده و امروز به در کارخانه مگا موتور تولید می شود. ME16 سایپا در بحث فناوری تولید، ساختار بلوک سیلندر، فرایند تولید، اجزای سرسیلندر، رینگ، یاتاقان و برخی جزئیات جرقه زنی و پاشش سوخت متفاوت از پیشرانه TU5 پلاس ایران خودرو است و در کنار توان بیشتر مصرف سوخت کمتری را هم دارد.


پیشرانه کادیلا پارس خودرو ۱.۶ لیتر حجم دارد و با چیدمان ۴ سیلندر و ۱۶ سوپاپ تولید می شود. این پیشرانه فناوری زمان بندی متغییر سوپاپ های ورودی را دارد و به صورت پایه استاندارد آلایندگی یورو ۵ را به دست آورده است. نسل جدید دینام ها و پمپ روغن هم برای ME16 استفاده شده و در نهایت می بینیم که این خودرو قدرت ۱۱۵ اسب بخار را با گشتاور ۱۴۷ نیوتن متر دارد. همچنین جعبه دنده ۵ سرعته دستی ۵F18 سری SE (با مهندسی آیسین) توان را به چرخ های جلوی کادیلا (سدان P90) دنده دستی می رساند و در نسخه اتوماتیک، جعبه دنده ۶ سرعته اتوماتیک DAE وظیفه انتقال قدرت را بر عهده دارد. در کادیلا خبری و محصولات پروژه P90 دیگر خبری از پیشرانه K4M رنو و جعبه دنده های JHQ و AL4 نیست و از ساختاری متفاوت نسبت به تندر ۹۰، ساندرو و ساندرو استپ وی های موجود در بازار در محصول جدید پارس خودرو استفاده شده است.


امکانات سدان P90 پارس خودرو

در کادیلا دنده دستی امکاناتی مانند فرمان کمکی برقی، تریم داخلی چرم مصنوعی، چراغ روشنایی روز، دوربین و سنسور پارک عقب، نمایشگر لمسی، شیشه ها و آینه های جانبی برقی، سنسور فشار باد تایرها، دو کیسه هوا، تهویه اتوماتیک، ترمزهای دیسکی جلو و کاسه ای عقب، کامپیوتر سفری، سامانه کنترل پایداری الکتریکی، سامانه کنترل شروع حرکت در سربالایی و… وجود دارد. البته گفته می شود که احتمالا در نسخه تجاری سازی شده کادیلا دنده دستی امکاناتی مانند کنترل سیستم صوتی از روی فرمان و سنسور نور هم به خودرو اضافه می شود.

در نمونه فول آپشن و اتوماتیک سدان P90 در کنار تغییرات ظاهری در بخش کابین با امکانات بیشتری مانند کروز کنترل، محدودکننده سرعت، سانروف، شیشه های عقب دودی، استارت دکمه ای و… طرف هستیم و خودرویی کامل تر را مشاهده می کنیم.


و در آخر شما رو دعوت می کنم به تیزر معرفی خودروی کادیلا یا P90 پارس خودرو:

درحال آپلوید.....