سامانه یکپارچه ثبت‌نام خودرو از روز دوشنبه بیستم آذرماه تا چهارشنبه بیست و دوم آذرماه سال جاری باز خواهد بود تا متقاضیان واجد شرایط بتوانند برای خرید خودروهای عرضه شده جدید از سوی شرکت‌های ایران‌خودرو، آرین‌پارس، کرمان‌موتور، ایلیا و سانیارموتورپارسیان ثبت‌نام نمایند.به گزارش "ایلیا آنلاین" به نقل از تسنیم، سامانه یکپارچه خودروهای داخلی در اطلاعیه‌ای از تخصیص خودرو از عرضه محصول جدید و یا محل ظرفیت‌ های خالی موجود برخی خودروسازان از طریق سامانه یکپارچه نوبت دهی خودرو از فردا دوشنبه تا چهارشنبه خبر داد.


در این اطلاعیه آمده است:

 با توجه به عرضه محصول جدید، ظرفیت‌های خالی ناشی از انصراف متقاضیان و افزایش تولید، در راستای اجرای تصمیمات کارگروه خودروی شورای رقابت و با هدف تسهیل شرایط برای کلیه متقاضیان خودرو، ظرفیت‌های قابل ارائه توسط خودروسازان از طریق سامانه یکپارچه عرضه خواهد شد.


طرح‌ های عرضه شامل:

طرح عادی، طرح خودروهای فرسوده، طرح حمایت از خانواده و جوانی جمعیت (فقط مختص مادرانی که حائز شرایط قانون حمایت از خانواده وجوانی جمعیت که مورد تائید سازمان ثبت احوال کشور است).

 مسئولیت اشتباه در انتخاب طرح به عهده متقاضی است. لازم به ذکر است تخصیص خودرو برای متقاضیان محترم طرح حمایت از خانواده و جوانی جمعیت بر طبق ماده ۱۲ قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت است.

خودروهای عرضه شده در این مرحله، با توجه به اعلام شرکت‌های ایران خودرو (Haima 7x)، آرین پارس (Lamari EAMA)، کرمان موتور (JAC j4 ، JAC S3 ،KMC X5)، ایلیا (Dayun Y7) و سانیار موتور پارسیان (Tigard X35) مبنی بر امکان فروش فوق العاده محصولات خود با تحویل حداکثر سه ماهه، کلیه متقاضیان دارای شرایط به شرح ذیل می‌ توانند نسبت به ثبت نام در سامانه اقدام نمایند:

۱- برای همه متقاضیان مرحله اول و دوم سامانه یکپارچه که موعد زمانی تحویل خودرو آنها پیش از این در فصول آتی و یا سال ۱۴۰۳ تعیین شده (متقاضیانی که در طرح‌ های جایگزینی قبلی و یا طرح عرضه خودروی وارداتی شرکت کرده‌ اند امکان انتخاب خودرو را نخواهند داشت)، امکان لغو سفارش و انتخاب خودرو از محصولات عرضه شده میسر است.

۲- همه متقاضیانی که تاکنون در سامانه ثبت نام نداشته اند و دارای شرایط عمومی تعیین شده در ماده ۴ دستورالعمل تنظیم بازار خودروی سواری توسط شورای رقابت هستند امکان ثبت نام و انتخاب خودرو را داراست.

شرایط عمومی (جهت طرح عادی) تعیین شده مندرج در ماده ۴ دستورالعمل تنظیم بازار خودروی سواری توسط شورای رقابت:

۱. هر کد ملی مجاز به خرید یک دستگاه خودرو از مجموع شرکتهای خودروسازی است.

۲. حداقل سن مجاز متقاضیان خرید خودرو ۱۸ سال است.

۳. دارا بودن گواهینامه رانندگی برای متقاضیان خرید خودرو الزامی است.

۴. متقاضیانی که طی ۴۸ ماهه گذشته در شرکت‌ های ایران خودرو و سایپا و طی ۲۴ ماهه گذشته از سایر شرکت‌ های خودروسازی نسبت به ثبت نام و یا صدور فاکتور (تمامی روش‌ های فروش سامانه خودروسازان، بورس کالا و …) اقدام نموده‌ اند، امکان ثبت نام و خرید خودرو را ندارند.

۵. متقاضیانی که دارای پلاک انتظامی فعال هستند، امکان ثبت نام و خرید خودرو را ندارند.

۶. انتقال امتیاز و حقوق ناشی از خرید خودرو به اشخاص (حتی به‌صورت وکالتی) و نیز فروش حواله خودرو به‌صورت وکالتی ممنوع است.

با توجه به نوع فروش فوری پس از فراخوان و اعلام مهلت واریز وجه توسط خودروساز ، متقاضیان محترم در موعد مشخص شده (حداکثر ۵ روز) نسبت به تکمیل وجه اقدام نمایند.

همه افرادی که دعوتنامه برای ایشان صادر شده و یا خرید خودرو داشته اند و متقاضیانی که در طرح های جایگزینی قبلی سامانه و یا طرح عرضه خودروی وارداتی شرکت کرده اند امکان انتخاب خودرو را نخواهند داشت و مشمول این طرح نیستند.

به جهت تسهیل در فرایند انجام کار پیشنهاد می گردد متقاضیان جهت مشاهده محصولات و اطلاع از جزئیات برنامه فروش خودروسازان به سایت شرکت های مذکور مراجعه نمایند.

توجه به این نکته ضروری است که اطلاعات کلیه متقاضیان مرتبط با این طرح حسب ماده ۱۹ آیین نامه اجرایی ماده ۱۴ الحاقی قانون مبارزه با پولشویی و طرح مالیات برعایدی سرمایه در اختیار نهادهای ذیربط قرار می‌ گیرد.

سامانه جهت انتخاب خودروها از روز دوشنبه ۲۰ اذر تا ساعت ۲۳:۵۹ روز چهارشنبه ۲۲ در دسترس است.


شرایط فروش جدید سامانه یکپارچه:

طرح ها
شرکت های خودروساز
مدل های خودروها
شرایط متقاضیانطرح عادی
ایران خودرو
Haima 7x
برای تمام متقاضیان مرحله اول و دوم سامانه یکپارچه، که موعد زمانی تحویل خودرو آنها پیش از فصول آتی و یا سال 1403 تعیین شده است.
آرین پارس
Lamari EAMA
کرمان موتور
JAC j4 ، JAC S3 ،KMC X5
ایلیا موتور
Dayun Y7
سانیار موتور پارسیان
Tigard X35خودرو های فرسوده

ایران خودرو
Haima 7x
افرادی که تاکنون در سامانه ثبت نام نکرده و دارای شرایط عمومی تعیین شده در ماده 4 دستورالعمل تنظیم بازار خودروی سواری هستند.
آرین پارس
Lamari EAMA
کرمان موتور
JAC j4 ، JAC S3 ،KMC X5
ایلیا موتور
Dayun Y7
سانیار موتور پارسیان
Tigard X35حمایت از خانواده و جوانی جمعیت
ایران خودرو
Haima 7x
متقاضیان حائز شرایط قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت که مورد تائید سازمان ثبت احوال کشور قرار دارند. شرایط دیگر عمومی هم برای این طرح اعمال می شود.
آرین پارس
Lamari EAMA
کرمان موتور
JAC j4 ، JAC S3 ،KMC X5
ایلیا موتور
Dayun Y7
سانیار موتور پارسیان
Tigard X35