وضعیت نابسامان صنعت خودرو و اعتراضات فراوان به آن باعث شد تا سال گذشته رئیس جمهور بازدیدی سر زده از ایران خودرو داشته باشد. آیت‌الله رئیسی در پایان این بازدید در جهت بهبود اوضاع نامناسب صنعت خودرو اجرا شدن ۸ فرمان را اجباری کردند.

از آن زمان تا کنون بعد از گذشت حدود ۴ ماه بخشی از این دستورات به مرحله‌ی اجرا رسیده‌اند. سخنگوی دولت، گزارشی از اجرای این فرامین اعلام کرد.

بر اساس صحبت‌های علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت، اجرای هر کدام از این ۸ فرمان زمانبندی‌هایی خود را دارد و بر اساس همین زمانبندی در حال انجام و پیشرفت هستند. برای بعضی از این دستورات مانند کاهش خودروهای ناقص در انبارها زمان ۳ ماه در نظر گرفته شده بود. که شاهد هستیم در چند ماه اخیر محصولات ناقص ایران‌خودرو و سایپا به طور چشم گیری کاهش یافته‌اند.

در هر صورت هر ۸ فرمان به صورت مستمر در حال اجرایی شدن هستند و وزارت صنعت، معدن و تجارت در حال پیگیری و بررسی انجام آن‌ها است.وی اعلام کرد، سامانه‌ی یکپارچه‌ی فروش خودرو نیز در راستای دستورات ریاست جمهوری و با هدف حذف قدم به قدمی قرعه کشی خودرو طراحی شده است.

سخنگوی دولت همچنین گفت تا زمانی که این ۸ فرمان به طور کامل انجام نشوند دولت همچنان پیگیر خواهد بود و خودروسازان را رها نخواهد کرد و خودروسازان موظف به انجام این فرامین هستند.

بهادری جهرمی در پایان توضیح داد که بعضی از بندهای این دستورات نیازمند تغییر قوانین هستند که آن‌ها نیز در دستور جاری دولت قرار گرفته‌اند و دولت با جدیت در حال پیگیری این مسیر است. بعضی از فرامین نیز نیازمند اقدامات اجرایی از سوی خودروسازان است که وزارت صمت در حال بررسی انجام شدن این اقدامات است.